Gospodarstwo do 1993 r. należało do Skarbu Państwa po czym zostało sprywatyzowane, a od dwóch lat należy do Grupy Kapitałowej Gobarto S.A. Spółka specjalizuje się w produkcji czystorasowego materiału hodowlanego. Oferują również jałówki mieszańcowe oraz bydło opasowe.
Wołowina produkowana w Polsce w dużej części charakteryzuje się niską jakością. Kolejne jej partie różnią się od siebie, co sprawia problem z przetwarzaniem tego mięsa. Sytuację tę postanowił zmienić Józef Wojewódzki z...
Spółka Agro Bieganów obecnie utrzymuje ponad 2 tys. sztuk bydła mięsnego, w tym 90 czystorasowych krów limousine oraz 530 mamek mieszańcowych. Obydwie grupy zwierząt są utrzymywane w osobnych budynkach, korzystają z oddzielnych pastwisk i nie mają ze sobą żadnego kontaktu.
Stado czystorasowe jest wolne od chorób wirusowych i bakteryjnych w związku z tym priorytetem w gospodarstwie jest przestrzeganie zasad bioasekuracji.
Bydło towarowe z kolei od 8 lat jest szczepione przeciwko IBR, a od tego roku także w kierunku wyeliminowania BVD.
Ponadto buhaje rozpłodowe oraz odsadki wprowadzane do gospodarstwa przechodzą kwarantannę oraz szereg szczepień ochronnych.
Gospodarstwo posiada niemal 400 ha łąk i pastwisk, co stwarza dogodne warunki do chowu i hodowli bydła mięsnego. Krowy z cielętami i młodzieżą od maja do października przebywają na pastwiskach.
Hodował bydło mleczne, które krzyżował z czystorasowym buhajem rasy limousine. Gdy opłacalność produkcji mleka spadła postanowił przebranżowić się i zaczął produkować materiał rzeźny i hodowlany. Chowem i hodowlą bydła mięsnego rasy...
Oprócz zielonki w żywieniu zwierząt jest stosowane siano, słoma, sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy i suszony wywar gorzelniany. W żywieniu opasów stosowany jest system TMR.
Kiszonki i sianokiszonki są przechowywane w silosach, rękawach i balotach. Wszystkie pasze przed przygotowaniem dawek są poddawanie analizie.
Za rozród w stadzie hodowlanym jak i komercyjnym odpowiadają buhaje rozpłodowe. Wyjątek stanowi grupa jałówek przeznaczonych na remont stada czystorasowego, które po przeprowadzeniu synchronizacji rui są inseminowane nasieniem sprowadzanym z Francji.
Jałówki towarowe są kryte w wieku 22-23 miesięcy. Z kolei zwierzęta czystorasowe w wieku 24 miesiące. Większość sztuk cieli się w podobnym czasie, co ułatwia zarządzanie stadem i późniejsze wybranie jednolitej stawki byczków przeznaczonych na sprzedaż.
Cielęta pozostają przy mamkach do 6-7 miesiąca życia. Żywią się mlekiem oraz zielonką. Od drugiego miesiąca zycia otrzymują dodatkowo paszę pełnoporcjową. Cielęta w chwili odłączenia od krów są ważone oraz odrobaczane i szczepione przeciwko IBR, a następnie trafiają do kojców grupowych.
Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego rusza z serią szkoleń pt. „System QMP, profesjonalne doradztwo szansą zwiększenia dochodowości produkcji bydła opasowego”. Projekt jest skierowany do hodowców bydła mięsnego,...
Jałówki przy odsadzeniu osiągają średnio od 250 do 270 kg, a byczki od 270 do 300 kg. Dzienny przyrost opasów wynosi 1300 gram. Mimo, że potencjał tych zwierząt jest wyższy, to według przeprowadzonej w gospodarstwie kalkulacji takie przyrosty są najbardziej korzystne.
Opasy są sprzedawane w wieku 17-18 miesięcy w wadze 680 kg. Większość bo, aż 90 proc. z nich trafia na eksport do Libanu. Z kolei materiał hodowlany w 100 proc. trafia na rynek krajowy.
Spółka kupuje również odsadki limousine i mieszańce. Są one opasane do wagi ciężkiej. W najbliższych planach firmy jest zwiększenie skali sprzedaży zarówno materiału hodowlanego jak i rzeźnego do 1400 sztuk rocznie.
Więcej na temat spółki Agro Bieganów będzie można przeczytać w kolejnym numerze czasopisma Hoduj z Głowa Bydło nr 4/2017.
Zaprenumeruj