Wołowina produkowana w Polsce w dużej części charakteryzuje się niską jakością. Kolejne jej partie różnią się od siebie, co sprawia problem z przetwarzaniem tego mięsa. Sytuację tę postanowił zmienić Józef Wojewódzki z miejscowości Wojewódki Dolne, woj. mazowieckie, który od dziewięciu lat zajmuje się opasem odsadków.
Producent kupuje cielęta do opasu w większości od indywidualnych hodowców niemal z całej Polski. Są to przeważnie mieszańce pochodzące z krzyżowania towarowego, czyli od krów mlecznych pokrytych buhajem rasy mięsnej.
Hodował bydło mleczne, które krzyżował z czystorasowym buhajem rasy limousine. Gdy opłacalność produkcji mleka spadła postanowił przebranżowić się i zaczął produkować materiał rzeźny i hodowlany. Chowem i hodowlą bydła mięsnego rasy...
Odsadki mieszańcowe w porównaniu z czystorasowym bydłem cechują się większą zdolnością opasową oraz lepszym wykorzystaniem paszy. Wzrasta również ich wartość rzeźna, a tym samym uzyskuje się od nich większy udział mięsa oraz mniejszy tłuszczu i kości w tuszy.
Mięso mieszańców charakteryzuje się lepszą jakością, a półtusze zwierząt są klasyfikowane wyżej w ocenie EUROP.
Cielęta z zakupu są segregowane według wagi i płci, a następnie trafiają do izolatki, gdzie przechodzą kwarantannę, która trwa 8 tygodni oraz są odrobaczane i odgrzybiane. Producent stosuje również program pełnej profilaktyki chorób bydła.
Zwierzęta są szczepione przeciw zakaźnemu zapaleniu nosa i tchawicy oraz otrętowi bydła (IBR/IPV), wirusowej biegunce i chorobie błon śluzowych (BVD/MD), a także syncytjalnemu wirusowi oddechowemu (BRSV) oraz wirusowi parainfluenzy bydła (PI3V).
Są one utrzymywane w budynkach wolnostanowiskowych. Młodsze cielęta przebywają na ściółce, a starsze przechodzą do kojców wyposażonych w podłogi szczelinowe i legowiska z plastikowego rusztu, nad którymi są zawieszone daszki z lampami podczerwieni.
Premia dla młodych rolników w wysokości 100 tys. złotych z PROW 2014-2020 będzie wypłacana w dwóch ratach. O kolejności przysługiwania pomocy w ramach działania decyduje liczba zdobytych punktów, przy czym pomoc jest...
Następnie zwierzęta przechodzą do kojców, w których są utrzymywane na betonowej podłodze rusztowej. Opasy są żywione dawką TMR zadawaną do woli przygotowywaną w wozie paszowym. W jej skład wchodzi kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka i pasz treściwa oraz dodatki mineralno witaminowe.
Zwierzęta do masy 300 kg oprócz TMR-u dodatkowo otrzymują paszę treściwą w ilości 3-4 kg na sztukę w dwóch porcjach. Po przekroczeniu 300 kg dostają wyłącznie TMR.
- Obecnie w gospodarstwie utrzymuję około 300 zwierząt. Są one opasane do około 20 miesiąca życia i masy ciała 700-800 kg. Głównie trafiają one do Włoch, Hiszpanii oraz Turcji - tłumaczy hodowca.
Producent rozpoczął również opas cieląt rasy HF na różowe mięso. Będą one sprzedawane w wieku do 8. miesiąca życia w wadze około 350 kg.
Dzienne przyrosty opasów w całym okresie tuczu wynoszą 1200 gram. Są one sprzedawane w miesięcznym cyklu po 12-15 sztuk, a producent rozlicza się za nie według wagi bitej ciepłej (WBC). Średnia wydajność rzeźna zwierząt to 58 proc.
Józef Wojewódzki jest zwycięzcą konkursu Producent Bydła Mięsnego Roku 2016 r. zorganizowanego przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego we współpracy z Fundacją Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich pod patronatem Naszego czasopisma i multiportalu rolnego Agropolska. Został on laureatem w kategorii producent bydła opasowego.