Hodował bydło mleczne, które krzyżował z czystorasowym buhajem rasy limousine. Gdy opłacalność produkcji mleka spadła postanowił przebranżowić się i zaczął produkować materiał rzeźny i hodowlany.
Chowem i hodowlą bydła mięsnego rasy limousine Tomasz Glosa z Brzeźna Lęborskiego w woj. pomorskim zajmuje się już od 23 lat.
Charakteryzują się wczesnym okresem dojrzewania, długowiecznością i dobrą płodnością. Ponadto mięso bydła rasy limousine ma doskonałe wartości kulinarne. Dorosłe krowy osiągają 137 cm wysokości w kłębie i ważą około 700 kg. Buhaje dorastają do 143...
Kredyt dla młodego rolnika umożliwił mu zakup PGR-u wraz z oborą, magazynem oraz gruntami rolnymi.
Hodowca obecnie posiada ponad 500 sztuk bydła mięsnego, w tym 200 jałówek i 80 mamek. Ponadto w ciągu roku kupuje od stałych dostawców około 350 sztuk odsadków limousine w wadze 250-300 kg i opasa je do wagi ciężkiej 650-800 kg.
Bydło jest utrzymywane w budynkach wolnostanowiskowych na głębokiej ściółce. Żywione jest mieszanką TMR przygotowywaną w wozie paszowym wyposażonym w dwa mieszadła ustawione pionowo. W skład dawki wchodzi kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, słoma, śruta zbożowa i poekstrakcyjna śruta sojowa oraz dodatki witaminowo mineralne i kreda pastewna.
Opasy w większości są sprzedawane przez pośredników i trafiają do Grecji, Włoch i Libanu.
Producent posiada również certyfikat produkcji mięsa wołowego w systemie QMP stworzony przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, który zapewnia mu wyższą cenę za kilogram wagi bitej ciepłej (WBC) niż uzyskują producenci sprzedający opasy bez certyfikatu.
Premia dla młodych rolników w wysokości 100 tys. złotych z PROW 2014-2020 będzie wypłacana w dwóch ratach. O kolejności przysługiwania pomocy w ramach działania decyduje liczba zdobytych punktów, przy czym pomoc jest...
Tomasz Glosa oprócz produkcji materiału rzeźnego oferuje również czystorasowe jałówki hodowlane w różnym wieku oraz jałówki cielne. Swoją ofertę dopasowuje do klienta.
W rozrodzie stosuje wyłącznie krycie naturalne buhajami limousine. Krowy cielą się w oborze w okresie od stycznia do marca, a w maju razem z cielętami są wypuszczane na pastwisko, gdzie przebywają cała dobę.
Rolnik kupił również byki rasy blonde d'aquitaine i będzie krzyżował je z jałówkami limousine, a potomstwo przeznaczy na opas.
W ogólnopolskim konkursie "Producent Bydła Mięsnego Roku 2016" zdobył on wyróżnienie w kategorii producent bydła opasowego.