Hodowlą bydła mięsnego zajmuje się od 14 lat. Produkuje odsadki rasy limousine i sprzedaje je w wieku 7 miesięcy i w wadze 350 kg. Wybrał tę rasę bo jak twierdzi nie ma problemu z jej zbytem.
Spółka Proagra posiada 1100 sztuk bydła różnych ras mięsnych, w tym między innymi 100 sztuk limousin, 50 angus, 30 welsh black, 30 charolaise, a także mieszańce międzyrasowe. Zwierzęta te są krzyżowane pomiędzy sobą, a ich potomstwo...
Józef Kurianowicz z miejscowości Narew z Podlasia pierwsze 12 jałówek do zacielenia sprowadził w 2004 r. z Bieszczad. Po sześciu miesiącach dokupił 20 odsadków z południa Polski oraz buhaja rozpłodowego.
Gospodarz obecnie posiada 50 mamek limousine oraz około 50 sztuk młodzieży w różnym wieku. Krowy są kryte naturalnie i wszystkie sztuki są obsługiwane przez jednego buhaja.
Zwierzęta są utrzymywane w oborze na głębokiej ściółce. Budynek o długości 50 metrów i szerokość 17 m został wykonany z cegły wapienno-piaskowej. Konstrukcja jego dachu jest wykonana z drewna, a jego poszycie stanowi blacha trapezowa.
Obora została wyposażona w drewniane przegrody, mrozoodporne poidła, stół paszowy oraz system przepędów. Jest ona połączona z wybiegiem, z którego zwierzęta wychodzą na pastwisko.
Hodowca w 2007 r. dobudował przylegający do obory kojec dla jałówek i odsadków. Utrzymywane tam jałówki są selekcjonowane i najlepsze z nich pozostają na remont stada.
Pierwsze ich krycie przypada, gdy ukończą one 2 lat i mają masę 600-650 kg. Większość wycieleń przypada na okres kiedy zwierzęta przebywają jeszcze w oborze.
Strategia "Polska Wołowina 2022" była głównym tematem konferencji, która odbyła się 30 czerwca w Minikowie podczas 41. Międzynarodowych Targów Rolno-Przemysłowych Agro-Tech. Program dla sektora hodowli i produkcji...
Cielęta po porodzie są kolczykowane i pozostają przy mamkach przez 6 miesięcy. Po tym czasie są one przepędzane do obory, grupowane według płci i utrzymywane przez kolejny miesiąc.
Hodowca sprzedaje odsadki w wieku 7 miesięcy i w wadze 350 kg. W jego opinii w tego typu produkcji oprócz dobrej genetyki ważna jest zdrowotność stad, która przekłada się na zmniejszenie upadków i zwiększenie przyrostów masy ciała.
Dba on o status zdrowotny zwierząt i odrobacza je w momencie zejścia z pastwiska i szczepi przeciwko BVD. Regularnie również kontroluję stado w kierunku gruźlicy, białaczki i brucelozy. Obsługę stada ułatwiają mu metalowe przepędy oraz poskrom z łapaczem.
Bydło jest żywione wyłącznie sianokiszonką oraz paszą treściwą, a w sezonie pastwiskową świeżą trawą. Rolnik posiada 55 ha użytków zielonych, z których zbiera dwa pokosy i przygotowuje niemal 900 balotów z sianokiszonką.
Józef Kurianowicz planuje budowę wiaty na słomę. Chce również rozpocząć sprzedaż jałówek do krycia lub cielnych. Ma również nadzieję, że gospodarstwo przejmie jego syn Michał, który obecnie uczy się w technikum rolniczym.
Gospodarz z Podlasia został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie Producent Bydła Mięsnego Roku 2017 r. w kategorii producent odsadków.
Więcej na temat gospodarstwa Józefa Kurianowicza znajdziesz w kolejnym numerze czasopisma Hoduj z Głową Bydło nr 4/2018 r.
Zaprenumeruj