Jedna szklanka mleka codziennie to samo zdrowie
Mleko to prawdziwy skarb, którego nie doceniamy na co dzień. Dietetycy i lekarze zwracają uwagę, że mleko jest źródłem wapnia i przeciwdziała osteoporozie.
Specjaliści podkreślają, że jedna szklanka dziennie wypitego mleka to:
- przyspieszenie regeneracji organizmu (wysoka dawka węglowodanów)
- dobre źródło wapnia (1 szklanka mleka dostarcza ok. 250 mg wapnia, pokrywając ¼ dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek)
- odchudzanie (przyspiesza redukcję tłuszczu)
- źródło estrogenów (ma wpływ na układ hormonalny człowieka)
- jogurt i kwaśne mleko leczy nadciśnienie (bioaktywne peptydy wpływają na aktywność hormonu (angiotensyny), który reguluje ciśnienie tętnicze krwi
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia osteoporozy (uzupełniamy kości o wapń, magnez, fosfor). W 30. roku życia kończy się proces mineralizacji kości, a zgromadzony w nich wapń służy jako rezerwa do końca życia, rozpoczyna się naturalna utrata pierwiastka, najpierw po ok. 1 proc. rocznie, następnie coraz więcej
- mleczne produkty fermentowane eliminują wiele mikroorganizmów toksynotwórczych z przewodu pokarmowego i oddziaływają korzystnie na zdrowie człowieka (zalecane branie przy kuracji antybiotykowej)
Mlekomat – świeże mleko prosto od krowy
Mleko jest dobre na zgagę. Dzięki swoim właściwościom działa zobojętniająco na kwasy. Dlatego też jedna szklanka mleka może złagodzić zgagę i inne rodzaje zapalenia przełyku. Mleko pomaga też na niektóre problemy żołądkowe.
Lekarze zalecają produkty mleczne ciężko chorym, po operacjach, w leczeniu chorób serca, wątroby i nerek. Mleko modyfikowane jest najkorzystniejsze dla dziecka od 3. roku życia.
W większości państw europejskich, nietolerancja laktozy występuje tylko u 5 proc. ludzi białych. W Polsce nietolerancja laktozy występuje u 2 proc. niemowląt i dzieci oraz u 20-25 proc. osób dorosłych. Takie osoby powinny zrezygnować z mleka i słodkiej śmietany, ale wciąż mogą spożywać przetwory mleczne takie jak jogurty, maślanki czy kefiry.