Sytuacja na polskim rynku tuczników pokazuje jego patologię

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-04-2025,15:00 Aktualizacja: 03-04-2025,14:39
A A A

Na niemieckiej giełdzie ceny tuczników wzrosły o kolejne 10 centów względem ostatniego tygodnia do poziomu 1,95 euro za kg, tj. 8,15 zł/kg w klasie E.

– Ostatnio takie stawki mieliśmy w październiku 2024 roku. O wiele ciekawiej jest u nas w Polsce – mówi Bartosz Czarniak* i dodaje:

– W Polsce zakłady ewidentnie cierpią na brak tuczników, ponieważ już na początku tego tygodnia potrafiły płacić za wielkości całosamochodowe nawet 9,20 zł za kg w klasie E. 

Nawet po podwyżkach w Niemczech jest to o ponad 1 złotówkę więcej niż na VEZG

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Tuczniki jeszcze droższe. Kolejna podwyżka w Niemczech!

Hodowcy i producenci trzody chlewnej po ubiegłotygodniowej podwyżce na VEZG ponownie mają powody do zadowolenia. Cena tuczników w Niemczech wzrosła drugi tydzień z rzędu, łącznie o 23 centy! Żywiec wieprzowy na VEZG w notowaniu z 2 kwietnia...

Zdaniem hodowcy sytuacja ta po raz kolejny ukazuje patologię krajowego rynku, kiedy to, zamiast dbać o stałe dostawy surowca, skupujący opierają się w dużej mierze na imporcie.

W efekcie w okresie dostatecznej liczby świń i towaru ceny w Polsce są często o wiele niższe niż na giełdzie VEZG, ale kiedy tylko dostawy zostają zaburzone, rosną mocno ponad niemiecki poziom.

– Oczywiście w obecnym momencie zyskujemy my rolnicy, ale na jak długo? Nie jest tajemnicą, że cena, jej wysokość to tylko jeden z elementów decydujących o inwestycji w trzodę lub utrzymaniu produkcji – zauważa Czarniak i dodaje:

– Drugi bardzo ważny, a może i ważniejszy, to stabilność odpowiedniego poziomu ceny. Z tym u nas jest ogromny problem, ponieważ amplituda notowań, mimo że teraz jest na naszą korzyść, to czynnik odstraszający.

Rolnik podkreśla, że obecnie mamy skokowy wzrost cen. Istnieje jednak obawa o skokowy spadek notowań, co nie buduje zaufania rolników do inwestowania w trzodę.

*Bartosz Czarniak jest hodowcą świń oraz rzecznikiem prasowym Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".

Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ

 



 



 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

Poleć
Udostępnij
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2025

Hoduj z głową świnie:

-Okiem doradcy - sucha dezynfekcja

-Świeże powietrze to podstawa

-Zamiast powiększać stado, zwiększyli dobrostan

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2025

Hoduj z głową bydło:

-Oblicza skrobi

-Sita kałowe, czyli cała prawda o żywieniu

-"Królewska Wołowina" z bydła szkockiego

PRENUMERATA