Siekierski: prewencja i mobilizacja przeciwko pryszczycy w Polsce trwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-04-2025,14:20 Aktualizacja: 03-04-2025,14:23
A A A

Sytuacja jest dynamiczna i wymaga nadzwyczajnego zaangażowania nas wszystkich – powiedział minister rolnictwa Czesław Siekierski podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu RP.

Szef resortu rolnictwa wymienił prowadzone i koordynowane przez MRiRW oraz służby weterynaryjne działania prewencyjne, których celem jest przeciwdziałanie wystąpieniu wirusa pryszczycy na terytorium Polski.

Minister rolnictwa nie chce wywoływać niepokoju, jednak jego zdaniem nie można ukrywać, że skala zagrożenia, z którym obecnie mierzy się resort rolnictwa i służby weterynaryjne, jest duża i wymaga nadzwyczajnej mobilizacji.

pryszczyca, bydło, cielęta, Słowacja, trzoda chlewna, bioasekuracja, szkolenia, Inspekcja Weterynaryjna, przemyt

Pryszczyca. Obowiązkowe szkolenia dla hodowców bydła z bioasekuracji. Czy będą w całej Polsce?

Hodowcy bydła mlecznego i mięsnego z woj. opolskiego będą musieli przejść obowiązkowe szkolenia z bioasekuracji. Wszystko to w ramach profilaktyki pryszczycy, która jest za naszą południową granicą. Wczoraj (1 kwietnia) pod przewodnictwem...

Hodowla bydła i produkcja mleka w Polsce

Zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w Polsce jest utrzymywanych ok. 6,3 mln sztuk bydła, z czego prawie 2 mln to bydło mleczne.

Jesteśmy, po Niemczech i Francji, trzecim w Unii Europejskiej krajem z największym pogłowiem krów mlecznych.

Zaledwie trzy województwa tj. wielkopolskie, mazowieckie oraz podlaskie, odpowiadają za 54% krajowej hodowli bydła.

Polska eksportuje 80% produkcji wołowiny i ponad 30% produkcji mleka, głównie do krajów Unii Europejskiej.

Na polską hodowlę trzody chlewnej składa się obecnie ponad 8,8 mln sztuk, a hodowla owiec w Polsce wynosi ok. 280 tys. sztuk.

Prewencja i mobilizacja

Z powodu zarażenia wirusem pryszczycy Brytyjscy rolnicy musieli wybić łącznie ponad 6 mln zwierząt, co przełożyło się na straty w wysokości ponad 8,5 mld funtów.

izby rolnicze, dir, wir, ir opole, pryszczyca

Izby reagują na zagrożenie pryszczycą. Chcą przywrócenia paszportów i systemu rekompensat

Samorządy rolnicze z poszczególnych regionów reagują na zagrożenie pryszczycą w związku z pojawianiem się kolejnych ognisk w krajach europejskich i ryzykiem zawleczenia choroby do Polski. Mają konkretne postulaty. Wielkopolska...

– Z kolei słowacki rząd oszacował, że odbudowa stad hodowlanych już zainfekowanych pryszczycą może potrwać kilka lat i pochłonąć ponad 60 mln euro – powiedział Siekierski.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że w Polsce nie ma pryszczycy, a resort dokłada wszelkich starań, aby podejmowane działania prewencyjne były możliwie szeroko zakrojone i skuteczne.

Zdaniem Siekierskiego prewencja jest w aktualnej sytuacji najważniejszą kwestią.

– Wprowadziliśmy rozporządzenia uszczelniające granice natychmiast po potwierdzeniu nowych ognisk pryszczycy, jeszcze przed wprowadzeniem jakichkolwiek decyzji wykonawczych przez Komisję Europejską – podkreślił minister Siekierski, dodając:

– Do tej pory zrobiliśmy znacznie więcej, niż wynikało z unijnych procedur. Sytuacja jest poważna i nic nie może ograniczać naszej determinacji w zapobieganiu przedostania się pryszczycy na terytorium Polski

Bieżące działania MRiRW

pryszczyca, bydło, cielęta, Słowacja, główny lekarz weterynarii, Jacek Zarzecki, handlarze, import cieląt

Jacek Zarzecki: pryszczyca zagraża Polsce, więc apeluję o zdrowy rozsądek

– Jeżeli pryszczyca wybuchnie w Polsce winne takiej sytuacji nie będzie ministerstwo rolnictwa i Główny Inspektorat Weterynarii, ale ci, którzy mimo zagrożeń świadomie omijając przepisy nadal przywożą do Polski zwierzęta ze...

Resort prowadzi współpracę ze Strażą Graniczną, policją, Strażą Pożarną, Krajową Administracją Skarbową oraz z Inspektoratem Weterynarii, który pełni funkcje koordynacyjne.

Służby weterynaryjne prowadzą dyżury w systemie 24-godzinnym, z wykorzystaniem systemu TRACES do monitorowania przemieszczania się zwierząt przez terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, na 10 przejściach granicznych.

Na przejściach granicznych rozstawione zostały bramki dezynfekcyjne i maty.

Trwa kontrola wszystkich gospodarstw, do których trafiły transporty zwierząt przed potwierdzeniem ognisk pryszczy na Słowacji.

Wszystkie zwierzęta zostały przebadane i są objęte monitoringiem Inspektoratu Weterynarii.

Działanie Laboratorium Pryszczycy w Zduńskiej Woli jest prowadzone w trybie 24-godzinnym. Planowane jest uruchomienie laboratorium w Puławach.

Monitoring i analiza sytuacji ma miejsce podczas codziennych odpraw sztabu kryzysowego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w znacznej części z udziałem wojewodów i służb weterynaryjnych, koordynujących działania na Śląsku, Podkarpaciu, Opolszczyźnie i w Małopolsce.

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)





 

 

 


 



 

 



 

 


 

 

Poleć
Udostępnij
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2025

Hoduj z głową świnie:

-Okiem doradcy - sucha dezynfekcja

-Świeże powietrze to podstawa

-Zamiast powiększać stado, zwiększyli dobrostan

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2025

Hoduj z głową bydło:

-Oblicza skrobi

-Sita kałowe, czyli cała prawda o żywieniu

-"Królewska Wołowina" z bydła szkockiego

PRENUMERATA