Dopłaty do materiału siewnego przysługują i do roślin jarych, i ozimych? Jasna interpretacja

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2025,7:30 Aktualizacja: 04-04-2025,7:37
A A A

Istotne zapytanie w kwestii katalogu gatunków roślin uprawnych, objętych dopłatami do kwalifikowanego materiału siewnego, trafiło do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Znamy odpowiedź.

Samorząd rolniczy zwrócił się do resortu rolnictwa o interpretację, czy do takich upraw, jak owies ozimy, groch ozimy, lucerna i łubin, przysługują dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego.

„Te uprawy są coraz częściej stosowane w płodozmianie, jednak nie jest pewne, czy rolnicy mają możliwość skorzystania z oferowanego wsparcia do kwalifikowanego materiału siewnego” – wskazano w wystąpieniu.

piorin, nik, obrót materiałem siewnym, nadzór

Nadzór nad obrotem materiałem siewnym jest wystarczający? Znamy odpowiedź NIK

Czy nadzór Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) nad produkcją i obrotem materiałem siewnym był prawidłowy i rzetelny? Sprawdziła to Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Kontrolą objęto działania...

Katalog jest w rozporządzeniu

Na wstępie odpowiedzi, jaka nadeszła z MRiRW wyjaśniono, że głównym założeniem tej pomocy jest wzrost wymiany materiału siewnego najbardziej istotnych z gospodarczego punktu widzenia gatunków roślin uprawnych, w przypadku których wymiana materiału siewnego pozostaje na niskim poziomie.

Przypomniano ponadto, że obowiązujący katalog odmian gatunków roślin uprawnych, do których przysługuje dopłata, został zawarty w rozporządzeniu Rady Ministrów z 22 listopada 2023 r. w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany (Dz.U. 2023 poz. 2565).

Dopłaty do ozimych i jarych

„W rozporządzeniu odwołano się do głównej jednostki systematycznej, tj. gatunku, bez

wyodrębnienia jego formy jarej lub ozimej. Odnosząc się do celu pomocy, która powinna obejmować jak najwięcej rolników, dając im równocześnie dużą możliwość w doborze materiału siewnego oraz mając na uwadze postęp odmianowy przejawiający się w postaci nowych form określonych gatunków informuję, że formy ozime/jare gatunków wymienionych w ww. rozporządzeniu, są objęte dopłatami” – czytamy w piśmie podpisanym przez Ninę Dobrzyńską, dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW.

mrirw, lucerna, dopłaty do ubezpieczeń, dopłata do składek

Lucerna z dopłatą do ubezpieczenia

Lucerna, choć nie jest bezpośrednio wymieniona w katalogu upraw, do których przysługuje dopłata do składki ubezpieczenia, jest objęta tą formą pomocy. Wyjaśnienia w tej sprawie przekazał resort rolnictwa. W opisywanym przez nas wystąpieniu...

Zboża, strączkowe, ziemniaki

Warto dodać, że w rozporządzeniu katalog roślin, do których przysługuje dopłata do materiału siewnego, wygląda tak:

1. w przypadku zbóż:

a) jęczmień,

b) owies nagi,

c) owies szorstki,

d) owies zwyczajny,

e) pszenica orkisz,

f) pszenica twarda,

g) pszenica zwyczajna,

h) pszenżyto,

i) żyto;

2. w przypadku roślin strączkowych:

a) bobik,

b) groch siewny (odmiany roślin rolniczych),

c) łubin biały,

d) łubin wąskolistny,

e) łubin żółty,

f) soja,

g) wyka siewna;

3. ziemniak.

Poleć
Udostępnij
Advertisement