Zwiększone dofinansowanie spółek wodnych? Znamy stanowisko resortu rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2025,6:05 Aktualizacja: 04-04-2025,6:32
A A A

Rozważamy zwiększenie dofinansowania dla spółek wodnych z rezerwy celowej budżetu państwa – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

W ramach interpelacji poseł Konrad Frysztak (Koalicja Obywatelska) przekazał zgłaszany mu przez rolników postulat zwiększenia dofinansowania z budżetu państwa dla spółek wodnych.

„Miałoby to poprawić skuteczność działań spółek, szczególnie w obliczu zmieniającego się klimatu, a co za tym idzie przeciwdziałać skutkom suszy, lub gwałtownych podtopień” – wskazał w swoim wystąpieniu parlamentarzysta.

debata, spółki wodne, cieki wodne, konserwacja rowów

Problemy spółek wodnych. Co trzeba naprawić?

Sporo uwag i potencjalnych rozwiązań problemów przekazali przedstawiciele spółek wodnych podczas poświęconej tym podmiotom debaty. Jedna z podniesionych kwestii dotyczyła finansowania, czyli ściągalności składek. Debata...

Środki dla spółek – w budżetach wojewodów

W odpowiedzi MRiRW podkreśla, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne, spółki wodne, w odróżnieniu od osób indywidualnie utrzymujących urządzenia melioracyjne, rzeczywiście mogą korzystać z pomocy finansowej państwa udzielanej w formie dotacji podmiotowej z budżetu państwa. To wsparcie przeznaczone na działalność bieżącą w zakresie realizacji zadań związanych z utrzymaniem wód i urządzeń wodnych, z wyłączeniem zadań, na realizację których została udzielona jakaś inna dotacja. Środki finansowe przeznaczone na ten cel planowane są corocznie w budżetach wojewodów.

„Z uwagi na większe zapotrzebowanie w powyższym zakresie, w ramach rezerw celowych budżetu państwa, na wniosek ministra rolnictwa od kilkunastu lat wydzielane są dodatkowe kwoty pieniężne dla spółek wodnych na utrzymanie urządzeń melioracji wodnych. Od 2017 r. jest to kwota 40 mln zł. Właściwi miejscowo wojewodowie składają wnioski o dotacje do MRiRW, na podstawie których dokonywany jest podział środków na poszczególne województwa. Należy zauważyć, że dotacje te nie są udzielane bezpośrednio spółkom wodnym. Podział dotacji na funkcjonujące spółki, jak również wysokość i kryteria, pozostają wyłącznie w kompetencji właściwego miejscowo wojewody. Pozyskanie środków publicznych wymaga aktywności ze strony spółek, polegającej na przygotowaniu i złożeniu wniosków do odpowiednich organów” – wyjaśnia resort rolnictwa.

Resort rozważa większe wsparcie spółek wodnych

Jak dodaje, rozdzielając środki pomiędzy województwa, stosuje on wewnętrzne kryteria, które obejmują powierzchnię zmeliorowanych gruntów objętych działalnością spółek wodnych, które otrzymały dotacje, średnią wartość robót i średni wzrost wartości robót wykonanych ze składek członkowskich i świadczeń rzeczowych.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem, MRiRW rozważa zwiększenie dofinansowania spółek wodnych z rezerwy celowej budżetu państwa” – wskazano w odpowiedzi na interpelację.

Pomoc także z jednostek samorządu terytorialnego

Zwrócono w niej ponadto uwagę, że spółki wodne mogą korzystać również z pomocy finansowej z budżetów jednostek samorządu terytorialnego (jst) na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji. Udzielenie takiej dotacji celowej następuje na podstawie umowy zawartej przez jst ze spółką wodną.

resort rolnictwa, urządzenia wodne, legalizacja, zbiorniki wodne

MRiRW: urządzenia wodne powstałe do 2001 r. należy traktować jako legalne

Resort rolnictwa odniósł się do otrzymanego wniosku ws. legalizacji powstałych niegdyś urządzeń wodnych. Według niego, wiele z nich już teraz, bez żadnych czynności, trzeba uznawać za w pełni legalne. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...

Problemy ze ściągalnością składek członkowskich

„Kolejnym źródłem finansowania działalności spółek wodnych są składki członkowskie. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne, każdy członek spółki wodnej jest obowiązany do wnoszenia składek członkowskich i ponoszenia na jej rzecz innych, określonych w statucie świadczeń, adekwatnych do celów tej spółki. Z informacji, jakie otrzymuje resort rolnictwa, problemy zarówno z płatnością, jak i ze ściągalnością składek członkowskich, jakie zobowiązani są ponosić członkowie spółek wodnych, są dość powszechne. Minister rolnictwa i rozwoju wsi nie posiada narzędzi prawnych, które umożliwiłyby rozwiązanie tego problemu. Wszelkie ewentualne zmiany przepisów ustawy Prawo wodne, w tym kwestie dotyczące spółek wodnych, leżą w kompetencji ministra właściwego ds. gospodarki wodnej” – zaznacza resort.

Spółki wodne mogą prowadzić działalność

Zauważa też, że zgodnie z przepisami Prawa wodnego, osoby fizyczne lub prawne niebędące członkami spółki wodnej oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które odnoszą korzyści z urządzeń spółki wodnej lub przyczyniają się do zanieczyszczenia wody, dla której ochrony spółka wodna została utworzona, także są obowiązane do ponoszenia świadczeń na rzecz tej spółki. Mogą to być świadczenia o charakterze należności pieniężnych lub obowiązków o charakterze niepieniężnym.

„Dodatkowo, pomimo iż spółki wodne nie działają w celu osiągnięcia zysku, mogą jednak prowadzić działalność umożliwiającą osiągnięcie zysku netto w celu zaspokojenia potrzeb zrzeszonych w nich osób w zakresie gospodarowania wodami. Wypracowany zysk może być przeznaczony wyłącznie na cele statutowe spółki wodnej” – podsumowuje MRiRW.

Poleć
Udostępnij
Advertisement