Wędliny będą dojrzewać w kontenerowej chłodni. Producenci tylko zyskają
Chłodnia kontenerowa niezbędna do przechowywania wędlin długodojrzewających z mięsa wołowego powstanie na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (PODR) w Szepietowie. Projekt sfinansowało ministerstwo rolnictwa.
Chłodnia kontenerowa będzie jednym z elementów przetwórni, która znajduje się w Podlaskim Centrum Technologii Rolno-Spożywczych na terenie PODR. - Chodzi o przetwarzanie usługowe mięsa wołowego na wędliny długodojrzewające. Jesteśmy na etapie oczekiwania na pozwolenie i myślę, że w granicach połowy grudnia chłodnia będzie zainstalowana - powiedział Adam Niebrzydowski, dyrektor PODR.
Mięso i wędliny z Polski powinny posiadać certykaty jakości
Koszt inwestycji to 150 tys. zł, a pieniądze pochodzą z resortu rolnictwa. Według Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego (PZHiPBM) w kraju zarejestrowanych jest tysiąc hodowców bydła mięsnego, z czego jedna czwarta w województwie podlaskim.
- Producentów mięsa wołowego przybywa w regionie, ponieważ z powodu ASF ubywa na Podlasiu producentów wieprzowiny, których liczba drastycznie się zmniejszyła właśnie na rzecz produkcji mięsa wołowego - ocenił Niebrzydowski.
Piotr Kraśnicki, wiceprezes PZHiPBM i hodowca bydła mięsnego z Korycina (Podlaskie) ma 50 sztuk bydła mięsnego i stale hodowlę powiększa. Uważa, że chłodnia do przechowywania wędlin długodojrzewających będzie ułatwieniem dla producentów, którzy do tej pory nie mieli takiego miejsca, w którym wędliny z wołowiny mogłyby dojrzewać.
IV Forum Sektora Wołowiny już wkrótce
- Jest duże zainteresowanie naszym projektem. Jeśli chodzi o mięso wołowe, to mamy dobry układ, bo sześć kilometrów od Szepietowa jest ubojnia w Wysokiem Mazowieckiem i to jest dobra krótki odcinek do przetransportowania mięsa - dodał.
Wędliny długodojrzewające z Szepietowa mają trafiać m.in. do Warszawy - trwają rozmowy z potencjalnymi odbiorcami.
Według informacji PODR, ośrodek nie będzie zarabiał na chłodni. Rolnicy, którzy będą przechowywać w niej mięso, poniosą jedynie koszty użytkowe (związane m.in. z konserwacją maszyn).
Podlaskie Centrum Technologii Rolno-Spożywczych działa na terenie PODR w Szepietowie od kwietnia. W centrum są cztery linie technologiczne: do przetwórstwa mleka i mięsa oraz do produkcji soku i suszu. Jest wytwórnia ekologicznych i tradycyjnych produktów. Organizowane są tu pokazy i szkolenia.