Obalamy mity: ile wody potrzeba na produkcję wołowiny?
Produkcja zwierzęca w ostatnim czasie jest przedstawiana jako jednoznaczne zła, niepotrzebna i wpływająca negatywnie na klimat. Jednym z najczęściej powielanych mitów jest olbrzymie zużycie wody potrzebne do produkcji kilograma wołowiny.
Czy bydło zostanie objęte dyrektywą w sprawie emisji przemysłowych?
Mity na temat produkcji zwierzęcej
mediach społecznościowych w ostatnim czasie powszechnie prezentowana jest teza o bardzo złych warunkach utrzymywania zwierząt hodowlanych, wszechobecnym stresie i wynikających z tego chorobach.
Autorzy nieprawdziwych informacji na temat produkcji zwierzęcej w swoich publikacjach wykorzystują wybiórcze argumenty i powtarzają szkodliwe dla hodowców i producentów zwierząt stereotypy.
Wszystkie gospodarstwa zajmujące się produkcją zwierzęcą są traktowane tak samo bez względu na ich stopień zmechanizowania i stosowane praktyki hodowlane.
"Naszym zdaniem prawda wygląda zupełnie inaczej i dlatego pozwoliliśmy sobie przygotować garść informacji, która będzie pokazywała argumenty i odczarowywała wiele mitów znajdujących się w powszechnym obiegu" czytamy w biuletynie przygotowanym przez zespół LoweKrowe.
Wołowina jest oskarżana o to, że olbrzymią „wodochłonność” czyli ilość wody potrzebną do wytworzenia jednego kilograma tego mięsa.
W skupie bydła utrzymuje się spadek cen
Ile wody na produkcję kg wołowiny?
W przypadku wołowiny często można spotkać się z fałszywą informacją, że na wytworzenie kilograma mięsna potrzeba aż 15 tys. litrów wody.
Wykorzystanie wody pitnej do produkcji wołowiny należy rozpatrywać w kontekście jej podziału na wodę niebieską i wodę zieloną.
Woda niebieska pochodzi z rzek, jezior i zbiorników wodnych. Jest ona wykorzystywana do zaopatrywania miast w wodę pitną.
Woda zielona jest to tak zwana deszczówka.
Jaką wodę wykorzystuje się zatem w hodowli krów oraz w jakiej ilości?
"94% to woda zielona a tylko 3% to woda niebieska. Faktyczne zużycie wynosi więc około 500 litrów wody na 1 kilogram wołowiny" czytamy w biuletynie przygotowanym przez zespół LoweKrowe
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)