Limousine prosto z Francji
Bydło limousine jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych ras mięsnych na świecie, która występuje w ponad 60 krajach w prawie wszystkich strefach klimatycznych. Hodowlą zwierząt tej rasy już od dziewięciu lat zajmuje się Witold Gruszkiewicz z miejscowości Wielołęka w woj. opolskim.
Hodowca pierwsze 40 jałówek i buhaja rozpłodowego sprowadził z Francji w 2007 r. Obecnie utrzymuje stado 100 czystorasowych mamek, które są podzielone na cztery grupy po 25 sztuk. Ich inseminacją zajmują się cztery buhaje rozpłodowe, które są użytkowane przez okres pięciu lat.
Bydło mięsne hereford na wołowinę kulinarną
Zwierzęta od kwietnia do końca października przez całą dobę przebywają na pastwisku. Natomiast pozostałą część roku spędzają pod wiatą o długości 44 m i szerokości 34 m. Jej konstrukcja jest wykonana z impregnowanych belek z drewna sosnowego, które są zamocowane na słupach betonowych o średnicy 1 m i wysokości 1,2 m umieszczonych w ziemi. Dach wiaty jest pokryty ocynkowaną blachą falistą oraz umieszczonymi w dwóch rzędach przezroczystymi płytami z poliwęglanu o szerokości 0,98 m i długości 3 m.
Pierwsze krycie jałówek odbywa się w wieku 24 miesięcy, a krowy są łączone z buhajem w kwietniu, kiedy wychodzą na pastwisko.
- W mojej hodowli średnia waga cieląt przy urodzeniu wynosi 45 kg. Przebywają one przy mamkach do ósmego miesiąca życia. Po tym czasie wszystkie byczki sprzedaję, a jałówki poddaję wstępnej selekcji. Te, które nie pasują do mojego stada również trafiają na sprzedaż – tłumaczy Witold Gruszkiewicz.
Więcej informacji na temat hodowli bydła limousine będzie można przeczytać w Hoduj z Głową Bydło nr 4/2016. ZAPRENUMERUJ