Typy użytkowe bydła i rasy bydła mlecznego
W Polsce bydło tej rasy jest obecne od drugiej połowy XVI wieku. Było sprowadzane głównie z Holandii („holenderki” to często do dziś spotykane określenie rasy cb). W XX w. bydło rasy cb stanowiło najważniejszą rasę w naszym kraju jak i w Europie. Prowadzony od 1974 r. do Polski, a nieco wcześniej do Europy Zachodniej, import bydła holsztyńskiego z USA i Kanady spowodował stopniowe wypieranie tradycyjnego bydła cb przez bydło holsztyńskie (tak samo umaszczone).
Bydło mleczne zastąpił mięsnym
Związana z tym możliwość uzyskiwania dodatkowych dopłat do tej rasy bydła powoduje, że ostatnio wzrasta popularność tej rasy.
- Rasa simental
Jest jedną z licznej występujących ras na świecie. W Europie bydło simentalskie jest szczególnie popularne w Niemczech, Austrii i Szwajcarii – skąd rasa ta się wywodzi. Powszechnie występuje również w rejonie Bałkanów, Karpat i na Ukrainie. Obecna jest również w Azji, Afryce i Ameryce Południowej.
Producenci mleka w sierpniu otrzymywali niemal 1,4 zł za litr surowca
Na białym tle występują duże lub drobne łaty od bułkowo-żółtych do czerwonych. Głowa, podbrzusze, dolne odcinki kończyn i kiść ogona są białe. Przy tak dużej wadze wydajność mleka jest umiarkowana. Mleko od tej krowy ma sporą przydatność do przerobu ze względu na dużą zawartość kazeiny. Wadą tej krowy jest słaba budowa wymion. Niezbyt ładna budowa ciała jest pozostałością po częstym w przeszłości wykorzystywaniu jej jako bydła roboczego. Ze względu na wysokie walory opasowe i rzeźne powszechnie jest używana do krzyżowania towarowego z innymi rasami mlecznymi. Jej udział w krajowej populacji bydła mlecznego nie przekracza 1%.
Występuje w południowo-wschodniej części Polski (od Sanoka po Bieszczady).
- Simental – królowa stoków alpejskich
Dużą część pogłowia krów w Alpach szwajcarskich stanowi właśnie rasa Simental. Szwajcarska Federacja Hodowców Bydła Rasy Simental realizuje wiele celów hodowlanych, począwszy od bydła o podwójnej użytkowości do wyspecjalizowanego bydła mlecznego.
Mleko w skupie droższe aż o 33 procent niż przed rokiem
Oprócz tego hodowcom zależy na stadach krów łatwych w hodowli. W programie selekcyjnym dla młodych buhajków wykorzystywanych do sztucznej inseminacji kładzie się nacisk na życiową produkcyjność. Szwajcarscy hodowcy zawsze zwracali uwagę na zapewnienie wysokiej jakości wymion i dobrej budowy ogólnej.
Inseminacja przeważa, bowiem w ostatnich latach udział sztucznej inseminacji pozostawał niezmieniony na poziomie 83%. Czysto rasowe simentale (SI) pozostają najważniejszą rasą w rejonach górskich i to także z powodów rozpłodowych. Rasa ta występuje na terenach górzystych Polski.