Hodowlą bydła zajmuje się od ponad 30 lat. W momencie przejęcia gospodarstwa po rodzicach utrzymywał w nim pięć krów rasy czarno-białej, u których zastosował krzyżowanie wypierające kryjąc je nasieniem czystorasowego buhaja rasy limousine.
Wołowina produkowana w Polsce w dużej części charakteryzuje się niską jakością. Kolejne jej partie różnią się od siebie, co sprawia problem z przetwarzaniem tego mięsa. Sytuację tę postanowił zmienić Józef Wojewódzki z...
Józef Janke z miejscowości Wygoda koło Kościerzyny od 1987 r. zajmował się produkcją mleka jednak w 1996 r. postanowił się przebranżowić i zastąpić bydło mleczne sztukami mięsnymi.
Hodowca przeprowadził krzyżowanie wypierające i krowy mleczne pokrył nasieniem buhaja limousine. Dodatkowo kupił czystorasowego samca, który był wykorzystywany w rozrodzie jałówek mieszańcowych.
Gospodarz obecnie posiada 10 krów mamek, trzy jałówki cielne, jednego buhaja rozpłodowego oraz cielęta. Większość krów w stadzie są to sztuki czystorasowe.
Krowy zimą przebywają w drewnianej oborze o długości 18 m i szerokości 6 m. Jest ona wyposażona w stół paszowy, poidło miskowe oraz oddzielne legowisko do, którego mają dostęp wyłącznie cielęta. Zwierzęta w tym okresie są żywione sianokiszonką i sianem, a w przypadku kiedy ich kondycja jest słabsza dodatkowo dwa razy dziennie dostają paszę treściwą.
Mamki cielne dwa miesiące przed wycieleniem dostają wyłącznie siano. Dzięki temu się nie zatuczają, a ich porody są łatwe.
Wycielenia w stadzie rozpoczynają się w styczniu i trwają do końca lutego. Krowy tuż przed porodem są przepędzane do oddzielnego kojca, gdzie pozostają wraz z potomstwem przez 2-3 dni, a następnie wracają do grupy.
Gospodarstwo do 1993 r. należało do Skarbu Państwa po czym zostało sprywatyzowane, a od dwóch lat należy do Grupy Kapitałowej Gobarto S.A. Spółka specjalizuje się w produkcji czystorasowego materiału hodowlanego. Oferują...
W kwietniu zwierzęta są wypuszczane na pastwisko i pozostają na nim do listopada, a jak warunki pogodowe pozwalają nawet do grudnia. Przez całą dobę mają dostęp do paszy objętościowej, lizawek solnych oraz świeżej wody, którą hodowca dowozi dwa razy dziennie.
Byczki zostają przy mamkach przez 6-7 miesięcy, a następnie są sprzedawane. Z kolei jałówki pozostają przy krowach o 1-2 miesiące dłużej, aby dodatkowo wzmocniły swoją kondycje przed odsadzeniem.
Najlepsze sztuki pozostają na remont stada, a pozostałe są sprzedawane do dalszej hodowli. Pierwsze krycie jałówek odbywa się w wieku 24. miesięcy.
Krowy są użytkowane średnio przez 10-12 lat, a najczęstszą przyczyną ich brakowania jest wiek. Hodowca planuje dokupić cztery czystorasowe jałówki hodowlane i wyeliminować ze stada krowy mieszańcowe.
Józef Janke regularnie od kilku lat uczestniczy w Pomorskiej Wojewódzkiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Lubaniu, gdzie jego zwierzęta zdobywają liczne tytuły czempiona i wiceczempiona wystawy.
Więcej na temat hodowli Józefa Janke będzie można przeczytać w kolejnym numerze czasopisma Hoduj z Głowa Bydło nr 5/2017.
Zaprenumeruj