Chcemy jeść zdrowo. Ale do liderów nam jeszcze daleko

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Monika Witkowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-02-2020,10:35 Aktualizacja: 07-02-2020,10:41
A A A

W ciągu ostatnich siedmiu lat trzykrotnie wzrosła liczba przetwórni ekologicznej żywności. Rolnicy stawiają na rozwój produktów regionalnych i zdrowej żywności bo cena uzyskiwana za te produkty jest dużo wyższa.

Wartość rynku produkcji żywności ekologicznej w Polsce rośnie - pisze piątkowy "Nasz Dziennik", powołując się na dane ministerstwa rolnictwa. W 2012 roku branża była warta ok. 200 mln zł, a w 2019 o ponad miliard więcej.

ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, ijhar-s, senat, bezpieczeństwo żywności

Żywność będzie pod jedną kontrolą

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie kontrolowała jakość żywności na całym etapie jej obrotu, w produkcji i handlu - zakłada ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, którą...

Produkcja upraw sadowniczych w 2017 r. wyniosła 47 tys. ton, a w 2018 r. na rynek, w jakości ekologicznej trafiło już 112 tys. ton owoców. W odniesieniu do sektora ekologicznej produkcji zwierzęcej wzrosło pogłowie drobiu ekologicznego - z 292 tys. sztuk w 2017 r. do 350 tys. w 2018 r.

Produkcja żywności ekologicznej otwiera nowe perspektywy przed mieszkańcami terenów górzystych, gdzie przeważają małe i bardzo małe gospodarstwa.

- Dzięki temu gospodarze z tych regionów funkcjonują na rynku - powiedział gazecie Jacek Kotula, radny sejmiku woj. podkarpackiego.

Obecnie po żywność ekologiczną najchętniej sięgają mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich. W 2017 r. statystyczny Polak wydał na żywność ekologiczną 6 euro.

Daleko nam jednak do naszych zachodnich sąsiadów - Niemiec rocznie na ekożywność wydaje 122 euro. Z kolei Austriak już 196 euro rocznie. Absolutnym liderem jest Szwajcaria, gdzie kazdy mieszkaniec na żywność ekologiczną przeznacza w ciągu 12 miesięcy średnio 288 euro - podaje gazeta.
 

Poleć
Udostępnij