Niższe rachunki za prąd w gospodarstwach. Jak uniknąć konieczności zwrotu wsparcia?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-02-2025,14:00 Aktualizacja: 12-02-2025,14:14
A A A

Resort rolnictwa wskazuje na ważny termin związany ze wsparciem dla gospodarstw w zakresie cen energii elektrycznej. Chodzi o złożenie informacji u sprzedawcy prądu.

„Zgodnie z przepisami ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku, uprawnieni odbiorcy, w tym producenci rolni, którzy w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. korzystali z ceny maksymalnej energii elektrycznej wynoszącej 693 zł/MWh, są zobowiązani do złożenia informacji o pomocy do swojego sprzedawcy energii elektrycznej na dedykowanym formularzu. Uwaga! Termin składania informacji upływa 28 lutego 2025 r.” – alarmuje w komunikacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Formularz dostępny jest tutaj.

Od mikro do średnich przedsiębiorstw

Jak podkreśla resort rolnictwa, przy wypełnianiu formularza należy mieć na uwadze, że gospodarstwa rolne są:

  • mikroprzedsiębiorstwami, jeżeli w gospodarstwie jest zatrudnionych mniej niż 10 pracowników i roczny obrót nie przekracza równowartości 2 mln euro;
  • małymi przedsiębiorstwami, jeżeli w gospodarstwie jest zatrudnionych mniej niż 50 pracowników i roczny obrót nie przekracza równowartości 10 mln euro;
  • średnimi przedsiębiorstwami, jeżeli w gospodarstwie jest mniej niż 250 pracowników i roczny obrót nie przekracza równowartości 50 mln euro lub bilans roczny nie przekracza równowartości 43 mln euro.

minister klimatu, hennig-kloska, energia, prąd

Minister klimatu: mrożenie cen energii musi być wygaszane

Interwencje cenowe stosowane były w okresie kryzysu energetycznego. Dziś, w sytuacji stabilizującego się rynku energii, mrożenie cen musi być stopniowo wygaszane - powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w wywiadzie dla...

Limit pomocy każde na gospodarstwo

MRiRW zwraca ponadto uwagę, że uprawy rolne i hodowla zwierząt klasyfikowane są w dziale PKD A 01.

„Limit pomocy de minimis na jedno gospodarstwo rolne w okresie trzyletnim wynosi 50 000 euro. Producent rolny każdorazowo po przyznaniu pomocy de minimis w rolnictwie otrzymuje od podmiotu udzielającego tej pomocy zaświadczenie, w którym określona jest data otrzymania pomocy de minimis w rolnictwie oraz jej kwota” – wskazuje ministerstwo.

I przypomina, iż - wypełniając w lutym 2025 r. informację o pomocy - producent rolny ustala kwotę udzielonej mu pomocy de minimis w rolnictwie w okresie trzech lat jako sumę kwot pomocy wynikającej z zaświadczeń otrzymanych od podmiotów udzielających pomocy w tej formie w roku 2024 r. i poprzednich latach (2022-2023).

Poleć
Udostępnij