Zabraknie leków na wsiach? Ministerstwo Zdrowia odpowiada izbom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-04-2025,11:35 Aktualizacja: 03-04-2025,22:23
A A A

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na wystąpienie w sprawie planowanego ograniczenia liczby leków i dawek dostępnych na rynku pozaaptecznym. Samorząd rolniczy obawia się, że zmiany uderzą w rolników i innych mieszkańców wsi.

W tym wystąpieniu Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRiR) podkreślił, że „z dużym niepokojem przygląda się publicznym wypowiedziom przedstawicieli kierownictwa Ministerstwa Zdrowia w zakresie planowanego ograniczenia liczby leków i dawek dostępnych na rynku pozaaptecznym”.

Uderzenie w mieszkańców wsi

Jako przedstawiciele środowiska rolniczego, izby przypomniały, iż aż 15 milionów Polaków mieszka poza miastami, na obszarach wiejskich.

krus, składka zdrowotna, domownicy, pomocnik rolnika

Składki na ubezpieczenie zdrowotne za domowników i pomocników rolnika. Tyle trzeba będzie zapłacić

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) podała wymiar składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2025 r. za domowników i pomocników rolnika. W przekazanym przez KRUS komunikacie podkreślono, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w...

„Apteka ogólnodostępna nie ma ekonomicznej racji bytu w większości przypadków na tych obszarach, a nawet jeżeli apteka znajduje się w pobliżu większej miejscowości czy miasta, to często nie jest otwarta w soboty i niedziele lub jest czynna w skróconym wymiarze czasowym w soboty. Stąd wskazane byłoby, aby leki sprzedawane poza apteką (np. w sklepach spożywczych, drogeriach, na stacjach benzynowych) były dostępne w dawce na co najmniej na pełne 3 dni leczenia. Ponadto rolnicy często pracują 7 dni w tygodniu i w rezultacie muszą mieć możliwość poradzenia sobie z problemem zdrowotnym, zanim będzie możliwe skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą” – wskazała KRIR.

W jej ocenie, „planowane zmiany uderzą przede wszystkim w rolników i innych mieszkańców wsi”.

MZ: prace nad ustawą trwają

W odpowiedzi z 1 kwietnia ministerstwo wyjaśnia, że 20 listopada 2024 r. minister zdrowia upoważniła głównego inspektora farmaceutycznego do opracowania i prowadzenia procesu uzgodnień (wewnętrznych i zewnętrznych), konsultacji publicznych i opiniowania, w tym prowadzenia konferencji uzgodnieniowej, projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw - m.in. w zakresie zwiększenia nadzoru nad obrotem pozaaptecznym produktami leczniczymi.

Prace nad kształtem regulacji dalej trwają, dlatego obecnie nie jest możliwe przedstawienie konkretnych treści rozwiązań” – zastrzega Ministerstwo Zdrowia (MZ).

krir, mrirw, weterynarze, lekarze weterynarii

Rolnicy mają problem z dostępem do weterynarzy. KRIR domaga się "systemowych rozwiązań"

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się 18 lutego do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego w sprawie coraz częstszych problemów z dostępem do nocnych i świątecznych dyżurów weterynaryjnych. Jak...

Jak dodaje, zbiera ono oraz analizuje dane dotyczące sprzedaży produktów OTC (produkty lecznicze dostępne bez recepty) w obrocie pozaaptecznym, by określić, czy ta sprzedaż zapewnia bezpieczeństwo pacjentów, w szczególności, czy będące w sprzedaży w tym kanale produkty, nie stanowią zagrożenia przy samodzielnym ich ordynowaniu.

Priorytetem bezpieczeństwo

„Nadmienić wypada, że minister zdrowia proceduje obecnie zmianę rozporządzenia określającego wykaz produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone w punktach aptecznych, przy czym nie jest zakładane przedmiotowe uszczuplenie tego wykazu. Celem wprowadzanych zmian każdorazowo powinno być zapewnienie odpowiedniego poziomu dostępu do leków wszystkim pacjentom, w tym również mieszkańcom wsi, przy czym priorytetem jest bezpieczeństwo wszystkich pacjentów” – zaznacza resort.

I zapewnia, że do projektowanych przepisów będzie dołączona ocena skutków regulacji, określająca oddziaływanie tych przepisów na podmioty na rynku, w tym na pacjentów oraz przedsiębiorców prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Poleć
Udostępnij
Advertisement