Rolnicy chcą kolejnej edycji dopłat do wymiany dachów w gospodarstwach
Kolejny ważny wniosek samorządu rolniczego z Podlasia. Chodzi o wymianę pokryć dachowych na budynkach w gospodarstwach. Potrzebna jest kolejna odsłona pomocy dla rolników w tym zakresie.
Na starszych budynkach w wielu gospodarstwach rolnych wciąż dominuje eternit czy inne pokrycia z zawartością szkodliwego azbestu. Z uwagi na rozmiary tych obiektów oraz trudną sytuację na rynkach rolnych, gospodarzom trudno jest sfinansować wymianę tych dachów na nowe.
![arimr, banki, kredyty preferencyjne, kredyty dla rolników](/gfx/agropolska/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/30/2923/1/poreczkredy_fot._kwp,lIN73mShlVTPprnSWaum.jpg)
ARiMR uruchomiła środki na kredyty preferencyjne dla rolników. Decyzje podejmują banki
Wciąż wiele dachów do wymiany
Z wnioskiem - który ma trafić do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - w sprawie zwiększenia limitów finansowania odbioru eternitu oraz ogłoszenie kolejnego naboru w zakresie wymiany pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych wystąpiła Podlaska Izba Rolnicza (PIR). Jak podkreśliła, poprzednie nabory wniosków o pomoc przy wymianie pokryć dachowych cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród rolników.
„Szkodliwość eternitu jest dość powszechnym tematem, jednakże nadal obserwuje się znaczną ilość dachów, które pokryte są tym materiałem. Z uwagi na spore koszty wymiany niewiele osób decyduje się na wymianę pokryć dachowych. Dlatego też dofinasowanie do tego rodzaju operacji jest niezwykle istotne” – zaznaczyła PIR.
Azbest zalega w gospodarstwach
I zwróciła uwagę, że przy wymianie pokryć pojawiają się odpady niebezpieczne – produkty z azbestem, które bardzo często i w znacznych ilościach zalegają w gospodarstwach, czekając na odbiór przez gminy (a najczęściej przez wskazane przez nie podmioty).
![wymiana dachów, dachy, kpo, rozporządzenie](/gfx/agropolska/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/8/1268/1/dachpien_fot._dk,lIN73mShlVTPprnSWaum.jpg)
Dodatkowe pół roku na wymianę pokrycia dachów z azbestu w gospodarstwach
„Usuwanie odpadów niebezpiecznych (w tym azbestu), bez wątpienia należy traktować jako działanie na rzecz ochrony środowiska, którego finansowanie należy do zadań własnych gmin. A te nie posiadają odpowiedniej ilości środków aby wywiązać się z tych zadań” – wskazała podlaska izba, uzasadniając swój powyższy wniosek.
Wnioski opiewały na miliony
Dotąd odbyły się dwa nabory wniosków o przyznanie wsparcia na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Pierwszy odbył się w 2022 r., a drugi na przełomie 2023 i 2024 r. W ramach pierwszego do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 47 tys. wniosków. Natomiast w drugim zarejestrowano 45,4 tys. wniosków na kwotę 553,38 mln zł.
Stawka pomocy wynosiła 40 zł/m kw., a maksymalną powierzchnię dachu objętą dofinansowaniem określono na 500 m kw.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś