Zasady stosowania pasz rzepakowych w żywieniu bydła mięsnego w pigułce
Hodowcy i producenci bydła mięsnego mogą się zapoznać z nową publikacją Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju zatytułowanego "Pasze rzepakowe w żywieniu bydła mięsnego".
Stabilizacja cen w skupie bydła
Przerób nasion rzepaku w tłoczniach zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju oscyluje wokół 3,3 mln ton. Oznacza to, że branża olejarska zagospodarowuje zdecydowaną większość surowca oferowanego przez krajowe rolnictwo.
Produkty przerobu rzepaku w pierwszej kolejności trafiają na rynek krajowy istotnie zwiększając krajowe bezpieczeństwo żywnościowe i paliwowe.
"Podaż niemal 2 mln ton pasz wysokobiałkowych, bo taki jest wolumen łącznie śruty poekstrakcyjnej i makuchu rzepakowego oferowanego przez członków PSPO, to ogromny potencjał własny, który powinniśmy jak najszerzej wykorzystywać w krajowej produkcji zwierzęcej" czytamy w komunikacie PSPO.
Pasze rzepakowe wciąż nie są jednak wykorzystywane w odpowiedniej ilości w żywieniu zwierząt gospodarskich, w tym bydła. Tymczasem waśnie w tym przypadku możliwy jest dalszy wzrost udziału krajowych źródeł białka.
Sommet de l'Élevage czyli święto dla hodowców bydła mięsnego
PSPO dostrzegając ten potencjał i wychodząc naprzeciw wątpliwościom dotyczącym pasz rzepakowych, przygotowało swoją kolejną publikację. Tym razem jest ona skierowana do hodowców bydła mięsnego.
"Wysoka podaż pasz rzepakowych przy rosnącym pogłowiu bydła mięsnego motywować powinna nas tym bardziej do rzetelnego podejmowania wykorzystania śruty rzepakowej w rodzimej hodowli w szczególności właśnie tam, gdzie bariery jej zastosowania często znacznie wykraczają ponad realia praktyczne" czytamy w komunikacie PSPO.
Autorami publikacji są Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, dr hab. Andrzej Łozicki, prof. SGGW, dr hab. Paweł Górka, prof. UR, dr inż. Agata Karpowicz oraz dr hab. Piotr Wójcik, prof. IZ.
"Pasze rzepakowe w żywieniu bydła mięsnego" to już trzecie wydawnictwo PSPO po publikacjach dotyczących żywienia świń, a następnie bydła mlecznego.
Publikację PSPO można pobrać TUTAJ
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)