Czy do bydła utrzymywanego w systemie otwartym będą dopłaty dobrostanowe?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
11-10-2022,18:10 Aktualizacja: 11-10-2022,18:09
A A A

Czy bydło mięsne utrzymywane bez budynków otrzyma wsparcie do dobrostanu w ramach Krajowego Planu Strategicznego?

- Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapisy w KPS wykluczają taką możliwość. Ale czy tak jest? Czy można wykluczyć ze wsparcia dobrostanowego gospodarstwa spełniające jego najwyższe wymagania? Czy można wykluczyć te, które stwarzają warunki najbliższe naturalnym? Moim zdaniem nie, a wszystko zależy od interpretacji przepisów KPS a bardziej od tego, jak zostały one zapisane - mówi Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Dobrostanem objęte są krowy mamki, cielęta, opasy o masie ciała do 300 kg i jałówki użytkowane w kierunku mięsnym utrzymywane bez uwięzi. To są warunki konieczne do tego, żeby można było wziąć udział w programie.

wołowina, produkcja wołowiny, opasy, bydło mięsne, żywiec wołowy, KPS, dobrostan zwierząt, Jacek Zarzecki, krowy mamki

Jakie będą dopłaty w ramach KPS do bydła mięsnego?

- W ramach nowego KPS, o który tak walczyliśmy przez ostatnie 2 lata, mamy potężny wzrost środków na dobrostan krów mamek oraz nowe rozwiązanie, jakim jest wsparcie do dobrostanu opasów. Łącznie na te dwa zadania...

Zwiększona powierzchnia bytowa

Dofinansowaniem w ramach KPS zostały objęte 4 działania. Pierwsze oznaczone literą a to zwiększona powierzchnia bytowa dla krów mamek, cieląt, opasów o masie ciała do 300 kg i jałówek użytkowanych w kierunku mięsnym utrzymywanym bez uwięzi.

Tym zwierzętom należy zapewnić zwiększoną o co najmniej 20% lub 50% powierzchnię bytową w pomieszczeniach lub budynkach zgodnie z tabelą podaną odpowiednio w ramach dobrostanu krów mlecznych (krowy) i w ramach dobrostanu opasów (cielęta i opasy o masie ciała do 300 kg).

Ściółka

Drugie działanie (b) obejmuje ściółkę. Jest to możliwa praktyka dodatkowa w przypadku zapewnienia krowom mamkom, cielętom, opasom o masie ciała do 300 kg i jałówkom użytkowanym w kierunku mięsnym, zwiększonej o co najmniej 20% lub o co najmniej 50% powierzchni bytowej.

ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

Bydło w skupie tanieje

Bydło rzeźne na przełomie września i października potaniało. Największy spadek odnotowano w kategorii zwierząt w wieku 8-12 miesięcy, którego cena w ciągu tygodnia spadła niemal o 5%.   Cena bydła rzeźnego w dniach 26 września – 2...

Działanie to obejmuje zapewnienie utrzymania na ściółce ze słomy lub podobnego materiału lub wydzielenie części ze ściółką ze słomy lub podobnego materiału o powierzchni pozwalającej zwierzętom na jednoczesny odpoczynek.

Wybieg

Trzecim działaniem (c) jest dostęp do wybiegów. Jest to również praktyka dodatkowa po zapewnieniu zwiększonej o 20 lub 50% powierzchni bytowej.

Hodowcy w ramach tego działania muszą zapewnić tym zwierzętom wybieg przez co najmniej 4 godziny dziennie przez cały rok.

Wypas

Czwartym działaniem (d) i zarazem trzecim dodatkowym jest zapewnienie wypasu przez co najmniej 120 dni w sezonie wegetacyjnym. Ma on trwać przez minimum 6 godzin dziennie.

- Tutaj chciałbym się na chwilę zatrzymać, żebyśmy przeanalizowali te zapisy. Pierwszy tj. a, dotyczy zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach i budynkach. Jednak kolejne trzy tj. b, c i d mówią o zwiększonej o co najmniej 20% lub 50% powierzchni bytowej, ale bez określenia czy to dotyczy ona pomieszczeń czy też budynków. Przepis mówi wprost o powierzchni bytowej - mówi Jacek Zarzecki i dodaje:

bydło mięsne, krowy mamki, Jacek Zarzecki, PZHiPBM, hodowcy bydła, producenci wołowiny, opasy, dobrostan zwierząt

Jacek Zarzecki jednogłośnie prezesem PZHiPBM na kolejną kadencję

Jacek Zarzecki, dotychczasowy prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, został jednogłośnie wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję na lata 2022-2026. 30 września odbyło się walne zgromadzenie...

- Tak więc patrząc na ten zapis literalnie, działanie wsparcia do ściółki, wybiegów i wypasu dotyczy również zwierząt utrzymywanych poza budynkami.

System otwarty w przepisach

Prezes PZHiPBM podkreśla, że rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej, określa sposoby utrzymania zwierząt. Znajduje się w nim zapis o systemie otwartym.

Zwierzętom utrzymywanym w tym systemie zapewnia się możliwość ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zwierzętami drapieżnymi, w szczególności przez zakrzewienie lub zadrzewienie miejsc ich utrzymywania albo przez budowę w tych miejscach niezwiązanych trwale z podłożem zadaszeń, wiat lub innych osłon chroniących przed wiatrem.

wołowina, produkcja wołowiny, opasy, bydło mięsne, żywiec wołowy, KPS, dobrostan zwierząt, Jacek Zarzecki, krowy mamki

Hodowcy bydła mięsnego mogą zachować optymizm?

Ceny skupu żywca rosną i zaczynają wracać do rekordowych stawek notowanych w maju tego roku. Ponadto dla polskiej wołowiny prawdopodobnie otworzą się nowe rynki zbytu, a hodowcy mogą liczyć na spore środki w ramach PROW-u. - Ceny rosną dość...

Jacek Zarzecki dodaje, że ponadto określa ono minimalne powierzchnie, na której jest utrzymywane bydło w przeliczeniu na jedną sztukę. W przypadku jałówki jest to co najmniej 10 m2, krowy co najmniej 15 m2, a buhaja co najmniej 20 m2.

W przypadku cieląt obowiązuje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 15 lutego 2010 r. Mówi ono o tym, że zwierzęta te można utrzymywać w systemie otwartym, a przypadająca na nie powierzchnia w przeliczeniu na jedną sztukę powinna wynosić co najmniej 5 m2.

Będzie wsparcie do systemu otwartego?

- KPS nie wyklucza wsparcia gospodarstw utrzymujących bydło w systemie otwartym bez budynków. Rolnicy będą mogli otrzymać wsparcie na ściółkę, wybieg i wypas po spełnieniu warunku zwiększonej powierzchni bytowej o 20 lub 50%. Pozbawieni będą wsparcia na zwiększoną powierzchnię bytową w pomieszczeniach lub budynkach w przypadku gdy ich nie posiadają. Taką interpretację przepisów przedstawimy ministrowi rolnictwa - podsumowuje Jacek Zarzecki.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA