PFHBiPM: radykalne środki zapobiegawcze wobec pryszczycy
Prezydent PFHBiPM Leszek Hądzlik wystosował pismo do głównego lekarza weterynarii w sprawie podjęcia radykalnych działań w związku z wykryciem pryszczycy w Niemczech.
Pojawienie się ogniska pryszczycy na terenie Niemiec, w bezpośredniej bliskości polskiej granicy, stwarza bardzo poważne zagrożenie epidemiologiczne także dla zwierząt parzystokopytnych utrzymywanych w Polsce.
Rozprzestrzenienie się tej choroby na terenie naszego kraju miałoby katastrofalne skutki dla chowu bydła, jak i trzody chlewnej. Są to dwa główne sektory produkcji zwierzęcej w Polsce.
W tej sytuacji należy natychmiast podjąć wszelkie możliwe środki zapobiegawcze, nie czekając na wykrycie przypadków pryszczycy w naszym kraju.
Pryszczyca w Niemczech. Nie ma 2. ogniska choroby
"W tym przypadku nadmierna ostrożność na pewno przyniesie mniejsze szkody, niż dopuszczenie do wybuchu epidemii" czytamy w liście prezydenta PFHBiPM do głównego lekarza weterynarii.
Zdaniem PFHBiPM konieczne jest:
- natychmiastowe wprowadzenie w Polsce zakazu przemieszczania zwierząt gatunków zagrożonych między gospodarstwami;
- wywarcie nacisku na Komisję Europejską w celu wstrzymania transgranicznego ruchu zwierząt gatunków zagrożonych.
"Zdajemy sobie sprawę z faktu, że wprowadzenie postulowanych ograniczeń pociągnie za sobą koszty ekonomiczne oraz skomplikuje działanie bardzo wielu gospodarstw rolnych" czytamy w liście.
Koszty poniosą szczególnie te gospodarstwa, których produkcja zwierzęca jest oparta na materiale sprowadzanym z innych gospodarstw z kraju lub z zagranicy.
"Jesteśmy jednak przekonani, że wobec powagi zagrożenia, jakie stworzyłaby epidemia pryszczycy, trzeba się tym bardziej stosować do sentencji "lepiej zapobiegać niż leczyć" podsumowuje Leszek Hądzlik.
Pismo skierowane przez PFHBiPM do głównego lekarza weterynarii znajdziesz TUTAJ
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"
Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)