Grypa ptaków. KE przyjęła pakiet środków. Jakie działania i gdzie będą obowiązywać?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-04-2025,9:00 Aktualizacja: 18-04-2025,8:57
A A A

Główny lekarz weterynarii przekazał Komisji Europejskiej 13-punktowy pakiet środków dotyczących zwalczania grypy ptaków w Polsce, które mają być niezwłocznie wprowadzone.

Komisja Europejska, dzięki temu, odstąpiła od uruchomienia procedury z art. 259, czyli zakazu zasiedlania obiektów inwentarskich, w których komercyjnie utrzymywany jest drób.

Oto działania podlegające natychmiastowemu wdrożeniu przez producentów i hodowców drobiu oraz Inspekcję Weterynaryjną, które zostały przyjęte przez KE.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI,, hodowcy drobiu, Komisja Europejska, zakaz wstawień drobiu, KRD-IG, polski drób, mięso

Restrykcje KE wobec polskiego drobiarstwa zniszczą ten sektor. Branża nie ma wątpliwości

Komisja Europejska planuje wprowadzić w trybie pilnym restrykcje wobec Polski wstrzymujące lub ograniczające możliwości hodowli drobiu. Restrykcje mają objąć trzy największe regiony specjalizujące się w produkcji drobiarskiej, czyli Wielkopolskę,...

1. Wydłużenie do 14 dni czasu między wstawieniami drobiu połączone z dodatkową, urzędową kontrolą dezynfekcji.

2. Zwiększenie obszaru zagrożonego o dodatkowe 5 km w przypadku potwierdzenia ogniska.

3. Kontrola przez lekarzy weterynarii zweryfikowanych planów bioasekuracji, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji epizootycznej na poziomie powiatu, podpisanych przez lekarza weterynarii prowadzącego stado. Przypadki stwierdzenia ogniska i wystąpienia niezgodności stanu faktycznego z planem bioasekuracji, będą skutkować brakiem przyznania odszkodowania.

4. Wprowadzenie cotygodniowego monitoringu w obszarach objętych ograniczeniami – stanu zdrowia ptaków i próbkobrania we współpracy z lekarzem weterynarii prowadzącym stado i powiatowym lekarzem weterynarii.

5. Dostosowanie obsady/zagęszczenia obiektów poprzez narzucenie maksymalnej obsady, definiowanej przez PLW dla każdej fermy, w której w najbliższych tygodniach planowane jest zasiedlenie; zakaz wydawania odstępstw na zwiększenie obsady.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1

Grypa ptaków. UE rozważa czasowy zakaz zasiedleń kurników w Polsce

Polski drób z terenów objętych unijnymi obostrzeniami nie jest objęty embargiem na wywóz do innych krajów Unii Europejskiej. Wkrótce jednak mogą zostać wprowadzone inne restrykcje. Komisja Europejska ocenia jednak...

6. Fermy, na których wystąpiły ogniska – minimalna przerwa w produkcji 40 dni od dezynfekcji ostatecznej, dopuszczenie do produkcji po kontroli PLW, weryfikacji badań czystościowych, potwierdzających nieobecność wirusa HPAI, ND; zasiedlanie zwierzętami wskaźnikowymi i utrzymywanie przez 21 dni wyłącznie zwierząt wskaźnikowych.

7. Ekipy do wyłapywania przy załadunku – w obszarach zagrożonych, poszerzonych o 5 km, stworzenie przez zakłady harmonogramów i stref/obszarów działania/pracy konkretnych grup ludzi poprzez ich wskazanie (jako element bioasekuracji) – zasada „cały kurnik pełny – cały kurnik pusty”.

8. Wyznaczenie pracowników do poszczególnych ferm – wyznaczeni tylko do jednej fermy pracownicy z zakazem pracy, a nawet przemieszczania się incydentalnego na inne obiekty (wykaz personelu wraz z oświadczeniami o braku kontaktu z drobiem i dzikim ptactwem wolnożyjącym poza miejscem pracy oraz o wiedzy o zakazie kontaktu ze zwłokami drobiu i dzikiego ptactwa wolnożyjącego przez 72h przed przystąpieniem do pracy).

9. Zakłady Wylęgu Drobiu – przesyłanie harmonogramu transportów jaj i piskląt jednodniowych z min 72 h wyprzedzeniem do PLW właściwego dla miejsca prowadzenia działalności oraz do PLW właściwego dla miejsca przeznaczenia.

kury nioski, jaja, jaja z wolnego wybiegu, chów klatkowy, grypa ptaków, MRiRW, choroby zakaźne drobiu, sieci handlowe

MRiRW: chów klatkowy kur bezpieczniejszy dla drobiu

Klatkowy chów kur jest bezpieczniejszy dla ptaków i daje większe możliwości uzyskania tańszych jaj, bez ryzyka związanego z przenoszonymi m.in. przez dzikie ptactwo chorobami wirusowymi drobiu. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...

10. Zakaz organizowania wystaw, targów, pokazów i innych zgromadzeń ptaków na terenie województw, w których nie są wygaszone ogniska HPAI, w okresie obowiązywania restrykcji.

11. Powiadamianie o transportach – przesyłanie harmonogramu transportów jaj i piskląt jednodniowych z min. 72 h wyprzedzeniem do PLW właściwego dla miejsca prowadzenia działalności oraz do PLW właściwego dla miejsca przeznaczenia; PLW miejsca przeznaczenia wprowadza zakaz wstawienia piskląt, jeśli wynik kontroli bioasekuracji okaże się niezadowalający.

12. Wymóg każdorazowej dezynfekcji pojazdów dostarczających pasze/odbierających uppz przed wjazdem do gospodarstwa (uwzględnić w planach bioasekuracji).

13. Wydanie przez PLW rozporządzenia na podstawie art. 45 ust. 1 pkt. 4 i 11 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt od chwili powzięcia podejrzenia do czasu uzyskania wyników badania, którym PLW zakaże zasiedlania gospodarstw w obszarze 3 km (po uzyskaniu wyniku – w zależności – rozszerzenie terytorialne zakazu lub uchylenie rozporządzenia).

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, drobiarstwo, ceny jaj, jaja, jaja kurze, spożycie jaj, jajko, kury nieśne

Rezygnacja ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego powodem kryzysu

Zamiast rodzimej produkcji, w ofercie niektórych sprzedawców są między innymi jaja z Holandii oraz Rumunii. – W Polsce brakuje jaj innych niż klatkowe. Oznacza to, że sklepy, które deklarowały sprzedaż jaj alternatywnych...

Trzy klastry

W dniach 15-16 kwietnia odbyły się kolejne spotkania GLW z Komisją Europejską, na których KE przyjęła proponowane działania alternatywne. Uzgodniono, że środki te będą obowiązywały jedynie w trzech klastrach:

1. warmińsko-mazurskim – obejmującym obszar terytoriów administracyjnych gmin, na których obecnie obowiązują ograniczenia właściwe dla obszarów zapowietrzonego i zagrożonego, wyznaczonych w związku z ogniskiem nr 64/2025 w powiecie ostródzkim i olsztyńskim oraz część gmin w powiecie działdowskim – jako część klastra mazowieckiego;

2. mazowieckim – obejmującym powiat żuromiński, część powiatów mławskiego oraz płońskiego, na terenie których obecnie obowiązują ograniczenia właściwe dla obszarów zapowietrzonego i zagrożonego, wyznaczonych w związku z ogniskami HPAI;

3. wielkopolskim – obejmującym w całości powiaty: grodziski, kościański, kaliski, jarociński oraz części powiatów: krotoszyńskiego, nowotomyskiego, szamotulskiego, wolsztyńskiego, poznańskiego, śremskiego, gostyńskiego, pleszewskiego, ostrowskiego oraz ostrzeszowskiego w granicach administracyjnych gmin, na których obecnie obowiązują ograniczenia właściwe dla obszarów zapowietrzonego i zagrożonego, wyznaczonych w związku z ogniskami HPAI.

Uzgodnione i przyjęte przez KE środki, powinny zostać wdrożone niezwłocznie.

Ocena wdrożenia środków zostanie przeprowadzona przez KE w dniach 22–24 kwietnia w ramach misji EU-VET w Polsce.

Kluczowym elementem zachowania status quo i szybkiego zdjęcia obszarów będzie brak nowych ognisk grypy ptaków w ww. obszarach.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków



 


 



 



 

 


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2025

Hoduj z głową świnie:

-Warchlaki potrzebują dobrych warunków

-Mamki dla prosiąt. Kiedy, jak i dlaczego?

-Co drożdże wnoszą do dawki?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2025

Hoduj z głową bydło:

-Oblicza skrobi

-Sita kałowe, czyli cała prawda o żywieniu

-"Królewska Wołowina" z bydła szkockiego

PRENUMERATA