Rynek zbóż – w gospodarstwach wciąż są zapasy, rolnicy niechętnie sprzedają ziarno
Rynkowa podaż ziarna w Polsce pozostaje uszczuplona, a gospodarstwa posiadające powierzchnie magazynowe wciąż dysponują zapasami zbóż – oceniono aktualną sytuację podczas kolejnego posiedzenia Zespołu ds. monitorowania rynku zbóż.
To gremium działa przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), a przewodniczy mu wiceminister Michał Kołodziejczak. Tematyką przewodnią jego ostatniego (16 kwietnia) spotkania z przedstawicielami branży była bieżąca sytuacja na rynku zbóż - zarówno na rynku unijnym, jak i stricte krajowym - w kontekście wpływu aktualnych warunków atmosferycznych na wielkość tegorocznych zbiorów.

Rynek zbóż. Duże gospodarstwa czekają na odpowiednie ceny. W małych sprzedaż ziarna zeszła na drugi plan
Sytuacja na rynku unijnym
„Wstępne prognozy Komisji Europejskiej wskazują, że produkcja zbóż w Unii Europejskiej wzrośnie o ok. 10 proc. w porównaniu z sezonem 2024/2025. Wpływ na tegoroczne zbiory będzie miała dalsza sytuacja pogodowa w niektórych regionach UE, które dziś są zagrożone suszą. Ponadto rynek unijny, podobnie jak rynki światowe, jest pod wpływem sytuacji geopolitycznej, powodującej dużą zmienność w notowaniach giełdowych” – czytamy w relacji MRiRW ze spotkania.
Sytuacja na rynku krajowym
Jak w niej dodano, rynkowa podaż ziarna w Polsce pozostaje uszczuplona, a gospodarstwa posiadające powierzchnie magazynowe wciąż dysponują zapasami zbóż. Prace polowe, które trwają w najlepsze, a także obawy o brak opadów powodują, że wielu rolników niechętnie sprzedaje ziarno, przewidując niższe zbiory w nadchodzącym sezonie.
„Należy zaznaczyć, że warunki przechowywania zboża wpływają na jego późniejszą jakość i możliwe zanieczyszczenie związane z obecnością szkodników” – wskazuje resort rolnictwa.
Warunki agrometeorologiczne
I przywołuje informację Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego, który podał, że wyniki modelowania i pomiary wilgotności gleby wskazują na deficyt wody w profilu glebowym. To efekt niskiej sumy opadów atmosferycznych w lutym i w marcu oraz deficytu opadów w kwietniu.
„Na obecnym etapie wegetacji nic nie wskazuje na straty w plonach zbóż ozimych i rzepaku. Warunki przezimowania tych roślin oceniane są jako korzystne” – przekazuje MRiRW.

Aliplusowane zboża w żywieniu bydła mięsnego
Tyle oferują za zboża z dostawą
Według opisywanego w mediach ostatniego raportu rynkowego Izby Zbożowo-Paszowej - w zależności od regionu kraju - ceny oferowane przez krajowych przetwórców za zboża z dostawą w kwietniu/maju br. kształtowały się następująco (stan na 11 kwietnia br.):
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 900-950 PLN/t,
- pszenica paszowa – 880-920 PLN/t,
- jęczmień paszowy – 830-870 PLN/t,
- pszenżyto – 810-840 PLN/t,
- żyto konsumpcyjne – 730-800 PLN/t,
- żyto paszowe – 700-750 PLN/t,
- owies paszowy – 730-790 PLN/t,
- kukurydza – 880-910 PLN/t,
- rzepak (bez dopłat) – 2400-2450 PLN/t.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś