Grypa ptaków. Komisja jednak nie zakaże wstawień drobiu do kurników
Komisja Europejska na początku kwietnia 2025 r. poinformowała głównego lekarza weterynarii, że ocena sytuacji epizootycznej w odniesieniu do HPAI w Polsce budzi jej głębokie zaniepokojenie.
W ocenie KE środki podejmowane przez Polskę w celu ograniczenia występowania zakażeń HPAI u drobiu nie są wystarczające, co zagraża bezpieczeństwu epizootycznemu na rynku wewnątrzwspólnotowym.
W związku z tym KE zaplanowała przyjęcia wobec Polski nadzwyczajnych środków.

Grypa ptaków. KE przyjęła pakiet środków. Jakie działania i gdzie będą obowiązywać?
Środki te miały dotyczyć zakazu zasiedlania obiektów inwentarskich, w których komercyjnie utrzymywany jest drób na terenie województw: wielkopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego oraz ograniczeń w przemieszczaniu drobiu z wyjątkiem przemieszczenia do rzeźni.
Od 4 kwietnia GLW odbył szereg spotkań z przedstawicielami KE, przedstawiając szczegółowe informacje na temat działań podejmowanych przez Inspekcję Weterynaryjną w związku z ogniskami HPAI w Polsce.
Krzysztof Jażdżewski przedstawił KE ocenę wpływu planowanych decyzji, a także skutki ekonomiczne i potencjalne straty w przemyśle drobiarskim.
Uzasadnił też nieproporcjonalność planowanych środków w odniesieniu do znaczącej większości wskazanego przez KE terytorium kraju.
W działania od początku negocjacji zaangażowany był minister rolnictwa oraz Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej.
Odbyło się także spotkanie ministra rolnictwa i GLW z przedstawicielami wiodących związków branży drobiarskiej oraz producentów drobiu i jaj.

Restrykcje KE wobec polskiego drobiarstwa zniszczą ten sektor. Branża nie ma wątpliwości
Podczas spotkania wspólnie uzgodniono 13 kluczowych kierunków wymagających podjęcia natychmiastowych działań ze strony Polski. Przedstawiono je KE jako alternatywę dla planowanych decyzji o wprowadzeniu środków nadzwyczajnych. Piszemy o nich TUTAJ
Komisja Europejska, dzięki temu, odstąpiła od uruchomienia procedury z art. 259 czyli zakazu zasiedlania obiektów inwentarskich, w których komercyjnie utrzymywany jest drób.
Polski plan zakłada m.in. zwiększenie obszaru zagrożonego o dodatkowe 5 km, wydłużenie czasu między zasiedleniem obiektów, zmniejszenie zagęszczenia kurników oraz specjalne zasady dotyczące osób obsługujących.
– Te krajowe restrykcje wygasną 13 maja 2025 r., jeśli w Polsce nie będzie nowych ognisk grypy ptaków – poinformował GLW Krzysztof Jażdżewski.
Wg stanu na 16 kwietnia 2025 r. w roku bieżącym w Polsce stwierdzono 79 ognisk HPAI (wysoce zjadliwej grypy ptaków) u drobiu, w których utrzymywanych było łącznie 6,85 mln sztuk zwierząt.
Ogniska HPAI w poszczególnych województwach:
- wielkopolskie – 38 ognisk z 3,45 mln sztuk drobiu łącznie;
- mazowieckie – 21 ognisk z 3,03 mln sztuk drobiu łącznie;
- łódzkie – 5 ognisk z 0,07 mln sztuk drobiu łącznie
- warmińsko-mazurskie – 7 ognisk z 0,16 mln sztuk drobiu łącznie;
- kujawsko-pomorskie, lubuskie – po 2 ogniska z 0,02 mln sztuk drobiu łącznie;
- małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie – po1 ognisku z 0,12 mln sztuk drobiu łącznie.
W całym 2024 roku w Polsce stwierdzono 50 ognisk, a w roku 2022 i 2023 – po 68 ognisk HPAI u drobiu.
Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków