Stan i główne wyzwania dla polskich gospodarstw mlecznych
W przypadku produktów spożywczych mają one charakter ekonomiczny, kulturowy, społeczny, socjologiczny, biologiczny oraz długo-, średnio i krótkookresowy, a także mierzalny i niewymierny. Wśród uwarunkowań ekonomicznych kluczowe znaczenie mają dochody konsumentów i ceny artkułów w relacji do tych dochodów oraz w relacji do pozostałych cen. Teoretycznie im wyższy poziom dochodów osiąga konsument tym zgłasza większy popyt na określone produkty lub usługi.
W przypadku produktów spożywczych obserwuje się, że wraz ze wzrostem dochodów do pewnego stopnia wzrasta też popyt na żywność. Reasumując można stwierdzić, że w społeczeństwach mniej zamożnych poprawa sytuacji dochodowej może przyczynić się do zwiększenia popytu na produkty żywnościowe, natomiast w społeczeństwach „zamożnych” wzrost dochodów nie koniecznie musi przełożyć się na zwiększenia spożycia produktów żywnościowych (mogą występować przesunięcia popytu z produktów mniej przetworzonych na produkty bardziej przetworzone).
Obok dochodu konsumentów, z punktu widzenia globalnego, popyt na produkty żywnościowe zależy od liczby ludności i jej zmiany w następnych latach.
Jak wynika z różnych prognoz demograficznych, przedstawionych m.in. w tabeli 1 przewiduje się, że liczba ludności na świecie będzie się zwiększać. W roku 2050 zwiększy się w stosunku do roku 2015 o 40%.
Tempo zmian na poszczególnych kontynentach będzie bardzo zróżnicowane. Szacuje się, że największy przyrost ludności wystąpi na kontynencie afrykańskim (zwiększenie ponad dwukrotne w stosunku do roku 2015).
W Ameryce i Azji szacuje się około 30% przyrost ludności, natomiast w Australii i Nowej Zelandii na poziomie 51%. Jedynie na kontynencie europejskim szacuje się zmniejszenie ludności w 2050 roku w stosunku do roku 2015. Można wyraźnie stwierdzić, że popyt globalny na produkty żywnościowe w kolejnych latach będzie się zwiększał.
Zalety mleka jako produktu spożywczego powodują, że zapotrzebowanie na ten produkt żywieniowy jest wysokie i ciągle niezaspokojone. Analiza globalnego popytu na mleko wskazuje, że produkcja mleka na świecie nie osiągnęła jeszcze potencjalnego poziomu pokrywającego zapotrzebowanie.
Eksperci z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), przewidują, że do roku 2022 zapotrzebowanie na produkty konsumpcyjne (mleczne) przewyższać będzie produkcję. Sytuacja ta spowodowana będzie dalszym wzrostem popytu na mleko i przetwory mlecznych, szczególnie w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Łacińskiej i Afryce.