Stan i główne wyzwania dla polskich gospodarstw mlecznych
Pojawiło się bardzo nieprzyjemne dla rolników zjawisko, jakim są wahania się cen skupu mleka. W latach 2009-2017 przeciętne ceny oferowane rolnikom przez największe mleczarnie w UE wahały się od 26 do 38 euro za 100 kg mleka o standardowych parametrach.
Taka sytuacja utrudniała podejmowanie decyzji inwestycyjnych w gospodarstwach rolniczych, ze względu na zwiększone ryzyko utraty płynności finansowej. Na potwierdzenie faktu pogłębiającego się procesu globalizacji na rynku mleka, na wykresie 2 zaprezentowano kształtowanie się przeciętnych cen mleka oferowanym przez największe mleczarni w UE, USA i Nowej Zelandii w 2017 roku.
Wyraźnie można zauważyć brak różnic w tym zakresie. Podsumowując wątek kształtowania się cen skupu mleka należy stwierdzić, że aby trafnie przewidywać zmiany cen na rynku europejskim trzeba prowadzić analizę cen mleka oferowanych przez największą mleczarnię w Nowej Zelandii jaką jest Fonterra.
Prace dotyczące kształtowania się cen mleka oraz produktów mlecznych prowadzone są w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Mleka przez grupę LTO Nederland (LTO International comparison of producer prices for milk). Comiesięczne dane dostępne są na stronie internetowej http://www.milkprices.nl/
b) Zróżnicowane tempo zmian popytu i podaży produktów mlecznych w poszczególnych częściach świata
Ważnym czynnikiem inspirującym wszelkie zmiany w realizowanej produkcji (w tzw. gospodarkach wolnorynkowych) jest popyt na wytwarzany produkt. W przypadku produkcji rolnej zapotrzebowanie na żywność daje sygnały do zmian w produkcji. Wielkość popytu i kierunek jego zmian uzależniony jest od szeregu różnorodnych i wzajemnie sprzężonych uwarunkowań i przyczyn.