Warto wykorzystywać łuskę gryki w piekarnictwie. Tak wynika z badań naukowców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Joanna Kiewisz-Wojciechowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
01-08-2023,8:35 Aktualizacja: 01-08-2023,8:37
A A A

Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie przekonują, że do wypieku pieczywa warto dodawać zmielonej łuski gryki. Takie pieczywo jest bogatsze w błonnik i związki o udowodnionych właściwościach przeciwutleniających.

Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie przeprowadzili badania łuski gryki. Łuski takie powstają jako odpad w produkcji kaszy gryczanej. "Podczas otrzymywania kaszy gryczanej od nasion gryki oddzielana jest łuska. Odpad ten przez dziesięciolecia służył do wypełniania materacy i poduszek, obecnie wykorzystywany jest także m.in. jako substrat do produkcji biopaliw" - poinformowała rzecznik prasowa Instytutu Iwona Kieda.

gryka, pszczoła

Plonowanie gryki w ekologii 2022

COBORU opublikowało wyniki doświadczeń ekologicznych z gryką z roku 2022. Różnice pomiędzy odmianami nie były duże i sięgnęły 0,8 dt z 1 ha. Założono pięć doświadczeń, w których oceniano cztery odmiany. Jedno doświadczenie zostało...

Bogatszy o dodatkowy błonnik

Kieda wyjaśniła, że dr hab. Małgorzata Wronkowska z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie przeprowadziła badania dotyczące wykorzystywania zmielonej łuski gryki w przemyśle piekarniczym. "Zaproponowany przez nas chleb z udziałem łusek gryki jest bogatszy od tego tradycyjnego o zwiększony udział błonnika pokarmowego oraz związków o udowodnionych właściwościach przeciwutleniających" - powiedziała cytowana w komunikacie dr hab. inż. Małgorzata Wronkowska z Zakładu Chemii i Biodynamiki Żywności IRZiBŻ PAN w Olsztynie.

Wronkowska podkreśliła, że łuska to odpad, ale niezwykle wartościowy. "Łuska każdego nasiona to rezerwuar wielu cennych składników. Pozbywając się jej, usuwamy nie tylko błonnik pokarmowy, ale także wiele mikro- i makroelementów czy witamin. Dlatego zalecane jest spożywanie zbóż przetworzonych w jak najmniejszym stopniu" – wskazała.

Naukowcy z Olsztyna opracowali recepturę wzbogacenia składu tradycyjnego chleba baltonowskiego oraz bułek grahamek dodatkiem zmielonych łusek gryki. Produkty te były dostępne w sprzedaży detalicznej na terenie Warmii i Mazur.

Korzystny wpływ na organizm

Iwona Kieda podała, że badania in vitro, które symulowały warunki trawienia zachodzącego w organizmie człowieka, potwierdziły, że 3-procentowy udział łuski gryki w pieczywie może wpływać korzystnie na organizm człowieka. "W zaproponowanym modelu trawienia wykazaliśmy, że składniki, które są uwalniane ze stałej matrycy pokarmowej, jakim w tym przypadku był popularny i ogólnie dostępny wyrób piekarniczy, są związkami wykazującymi działanie przeciwutleniające. A tym samym mogą być one, po trawieniu, lepiej wchłaniane przez organizm" - poinformowała.

uprawa gryki, właściwości gryki, gryka, tatarka, walory gryki, zastosowania gryki

Gryka ma potencjał

Chociaż w ostatnich latach gryka przechodzi odrodzenie, to jej spożycie nadal jest niewielkie. Być może wynika to z małej podaży przetworów gryczanych na rynku i niewiedzy konsumentów. Gryka ma bowiem wyjątkowe właściwości,...

W badaniach dotyczących oceny sensorycznej produktów wypiekowych z udziałem łuski z gryki konsumenci oraz eksperci wskazywali na wyczuwalną "piaszczystość" w strukturze pieczywa. W ocenie Wronkowskiej wynika ona ze stopnia twardości łuski gryki, którą można zmielić tylko w odpowiednich urządzeniach, w domowych warunkach raczej nie jest to możliwe.

"Od niedawna w sprzedaży detalicznej jest jednak dostępny produkt zmielonej łuski z gryki, którą konsumenci mogą samodzielnie wykorzystać np. jako dodatek do pieczywa otrzymanego w warunkach domowych" – dodała badaczka. Przyznała, że w przyszłości naukowcy z Olsztyna chcą sprawdzić, czy i jak można wykorzystać łuskę z gryki do produkcji innych produktów piekarniczych, np. ciastek czy wytrawnych przekąsek.

Gryka zwyczajna jest zaliczana do grupy tzw. zbóż rzekomych, które wytwarzają nasiona podobne do ziaren zbóż. Z nich produkowana jest kasza gryczana, a także mąka gryczana. Są one bogate w składniki odżywcze m.in. błonnik pokarmowy, wysokiej jakości białko, witaminy, składniki mineralne czy związki o właściwościach przeciwutleniających. Ponadto są to produkty bezglutenowe.

Poleć
Udostępnij