Nawet 70 proc. gleb w UE w kiepskim stanie. Jest porozumienie ws. monitoringu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-04-2025,14:10 Aktualizacja: 12-04-2025,15:51
A A A

Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie dotyczące unijnych ram monitorowania gleb. Inicjatywa ma na celu poprawę zdrowia i odporności gleb w UE – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Resort podkreśla w komunikacie, że zdrowe gleby są fundamentem dobrej i jakościowej żywności, czystej wody oraz bioróżnorodności. Tymczasem spora część gleb w UE jest obecnie w złym stanie.

Dla bezpiecznej żywności

Wstępne porozumienie na linii Rada UE - europarlament będzie teraz musiało zostać formalnie zatwierdzone przez obie instytucje.

„Dzięki osiągniętemu porozumieniu, ustanowiliśmy pierwsze w historii unijne ramy oceny i monitorowania gleb w całej Europie. Najwyższy czas na działanie – ponad 60 proc. europejskich gleb jest niezdrowych, a ich stan się pogarsza. Zdrowa, odporna gleba, to klucz do bezpiecznej żywności i czystszej wody dla przyszłych pokoleń” – zaznacza, cytowana w komunikacie, Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.

Monitoring stanu gleb

Jak wyjaśnia jej resort, zgodnie z ustaleniami, państwa członkowskie, przy wsparciu Komisji Europejskiej, mają monitorować i oceniać stan gleb na swoim terytorium. Celem jest utworzenie spójnych ram monitorowania z porównywalnymi danymi. Punkty pobierania próbek będą wyznaczone przez państwa członkowskie na podstawie metodologii opracowanej na poziomie unijnym.

kołodziejczak, koalicja zdrowe gleby, jakość gleb, zakwaszenie gleb

Trzeba powalczyć o zdrowie gleb. W perspektywie są miliardowe zyski

Od 3,7 do 6,3 mld złotych rocznie traci potencjalnie - według Koalicji Zdrowe Gleby - polskie rolnictwo z powodu zakwaszenia gleb. Konieczne jest m.in. prowadzenie kampanii edukacyjnych w tym temacie wśród rolników. Zagadnienia...

„Porozumienie przewiduje także utrzymanie konceptu wspólnych deskryptorów gleby (parametrów fizycznych, chemicznych i biologicznych) oraz klasyfikacji stanu gleb na podstawie wartości docelowych i progowych” – wskazuje MKiŚ.

Zajmowanie gruntów

Jak dodaje, nowa dyrektywa określi również zasady łagodzenia skutków zajmowania gruntów, koncentrując się na jego najbardziej widocznych aspektach: zasklepianiu i usuwaniu gleby.

Kiepski stan gleb w UE

„Obecnie aż 60-70 proc. gleb w UE znajduje się w złym stanie. Co roku miliard ton ziemi jest traconych z powodu erozji, co skutkuje stratami w produkcji rolniczej na poziomie 1,25 mld euro rocznie. Całkowite koszty degradacji gleb w Unii szacuje się na ponad 50 miliardów euro rocznie” – wylicza resort klimatu.

Poleć
Udostępnij
Advertisement