Rowy i urządzenia melioracji na obszarze GAEC 2. Co wolno, a czego nie?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-04-2025,14:45 Aktualizacja: 01-04-2025,15:14
A A A

Jakie są możliwe działania związane z utrzymaniem rowów i urządzeń melioracyjnych na gruntach objętych normą GAEC 2? Resort rolnictwa odpowiada.

W Polsce będąca elementem tzw. warunkowości zawartej w dopłatach bezpośrednich norma GAEC 2 obowiązuje od 15 marca 2025 r. Jej zasadniczym celem jest „ochrona torfowisk i obszarów podmokłych użytkowanych rolniczo z jednoczesnym uwzględnieniem prowadzenia działalność rolniczej, pozwalającej zakwalifikować te grunty jako użytki rolne”.

Możliwe prace na rowach

Rolnicy głośno wyrażają jednak sprzeciw odnośnie przewidzianych w normie zakazów wykonywania orki czy też prac związanych z rowami i urządzeniami melioracyjnymi. Do tej ostatniej kwestii odniosło się w swoim serwisie informacyjnym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

mrirw, dopłaty, gaec 2, norma gaec 2

Nie zgadzasz się z wyznaczeniem obszarów z normą GAEC 2? Takie są możliwości

Rolnicy mogą nie zgadzać się z wyznaczonymi „urzędowo” na ich areałach obszarami objętymi normą GAEC 2. Jakie mają wtedy możliwości? Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przypomina - w związku z pojawiającymi się głosami...

„Informujemy, że na obszarach objętych normą GAEC 2 możliwe są działania związane z konserwacją rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu” – przekazuje w komunikacie resort rolnictwa.

Dopuszczone działania

Jak w nim zaznaczono, dopuszczone są tzw. konserwacje:

  • bieżące, tj. koszenie skarp, dna rowów i usuwanie przetamowań oraz
  • gruntowne (okresowe, np. nie częściej niż raz na trzy lata): odmulanie rowów, wylotów drenarskich, wycinanie zakrzaczenia z dna rowów, udrażnianie rurociągów drenarskich.

„Należy pamiętać, że norma GAEC 2 nie dotyczy rowów i instalacji do nawodnień (podsiąkowych czy zalewowych). W tym przypadku istniejące rowy i zbieracze drenarskie powinny być w pełni funkcjonalne” – precyzuje MRiRW.

Zabronione działania

Jednocześnie wskazuje na czynności, które są przez wymogi normy wkluczone. Wygląda to tak:

 

Na obszarze GAEC 2 w przypadku:

trwałych użytków zielonych

gruntów ornych

  • nie przekształca się ich i nie zaoruje, z wyłączeniem możliwości wykonania zabiegu renowacji z zastosowaniem płytkiej uprawy gleby i podsiewu nie częściej niż raz na 4 lata;
  • nie wydobywa się z nich torfu;
  • nie buduje się na nich i nie odnawia rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.
  • nie zaoruje się ich, z wyłączeniem możliwości płytkiej uprawy gleby do głębokości 15 cm;
  • nie wydobywa się z nich torfu;
  • nie buduje się na nich i nie odnawia rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.

 

 

Zgłoś rozbieżności

Ministerstwo przypomina przy tym, że jeżeli rolnik nie zgadza się z wyznaczonymi obszarami objętymi normą GAEC 2, może zgłosić rozbieżności do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) lub do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB).

Opis procedury zgłaszania rozbieżności do ARiMR i IUNG-PIB można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Advertisement