Jest wniosek w sprawie zmiany statusu wilka w Polsce
Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej (WMIR) wystąpił do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z apelem o zmianę statusu prawnego wilka.
„Coraz więcej sygnałów z terenów wiejskich wskazuje na rosnące zagrożenie ze strony wilków. Zwierzęta te coraz częściej podchodzą pod gospodarstwa, atakują bydło, owce, kozy i psy. Pojawiają się także przypadki ich obecności na terenach gęsto zaludnionych, bez naturalnego lęku przed człowiekiem!” – wskazuje WMIR.
Populacja już przekroczyła poziom
Jak podkreśla w wystąpieniu, monitoring przyrodniczy potwierdza, że populacja wilka przekroczyła poziom zapewniający stabilność gatunku. A obecne przepisy nie pozwalają na skuteczne zarządzanie jego liczebnością, zaś system odszkodowań nie rekompensuje w pełni strat rolników.

GDOŚ: rośnie nagonka na wilki. Izba rolnicza odpowiada: nie bagatelizujmy zagrożenia
Zmiana statusu ochronnego wilka
Warmińsko-mazurska izba wnioskuje o:
- zmianę statusu ochronnego wilka – z gatunku objętego ścisłą ochroną na gatunek zarządzany populacyjnie,
- wprowadzenie możliwości selektywnego odstrzału osobników zagrażających ludziom i zwierzętom,
- opracowanie jasnych zasad monitorowania i wydawania zezwoleń na redukcję populacji – na wzór rozwiązań stosowanych np. w Niemczech czy Szwecji.
Bezpieczeństwo mieszkańców wsi
„Mając na uwadze, że w ślad za zmianą Konwencji Berneńskiej istnieje możliwość zmiany statusu prawnego wilka w Polsce, Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wnioskuje o pozytywne rozpatrzenie wniosku i podjęcie działań legislacyjnych w tym zakresie. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców wsi i ochrona zwierząt gospodarskich” – przekazuje samorząd rolniczy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś