Co z bezpłatną pomocą doradztwa rolniczego we wnioskach o dopłaty?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-04-2025,9:00 Aktualizacja: 12-04-2025,18:06
A A A

Samorząd rolniczy wystąpił o niepobieranie opłat w państwowych ośrodkach doradztwa rolniczego (ODR) za wypełnianie wniosków o dopłaty. W odpowiedzi resort rolnictwa wskazuje na duże koszty i obciążenie pracą w ośrodkach.

Jeden z przekazanych w lutym br. wniosków Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczył odstąpienia przez ośrodki doradztwa rolniczego od opłat za pomoc przy ubieganiu się o dopłaty bezpośrednie i obszarowe. Tu warto dodać, że od połowy marca trwa przyjmowanie wniosków o te płatności za 2025 r. (według stanu na 4 kwietnia złożono ich 97 tysięcy).

Samorząd rolniczy argumentował, że nawet niskie odpłatności za pomoc przy tych wnioskach, zwłaszcza dla właścicieli małych gospodarstw, to duże obciążenie.

To następstwo reformy WPR

W odpowiedzi z 27 marca Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) podkreśliło, że rolnicy mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy ODR przy wypełnianiu wniosków obszarowych w latach 2023-2024.

arimr, dopłaty, wypłata dopłat, dopłaty bezpośrednie

Wypłata dopłat. ARiMR: to wsparcie dopiero będzie realizowane

Przekazywanie płatności bezpośrednich i obszarowych za 2024 r. wciąż trwa. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) podała aktualny stan tych wypłat. „W ramach ubiegłorocznej kampanii z tytułu wsparcia bezpośredniego i...

„Było to następstwem szerokiego zakresu zmian wprowadzonych w wyniku reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), w szczególności związanych z wdrożeniem nowych zasad przyznawania płatności bezpośrednich, w tym ekoschematów. Ich wprowadzenie sprawiało rolnikom duże trudności, dlatego też niezbędne było dodatkowe wsparcie przez państwowe doradztwo rolnicze” – wyjaśniło ministerstwo.

Duże koszty i obciążenie pracą

Jak jednak wskazało, umożliwienie rolnikom skorzystania z bezpłatnej pomocy ODR w latach 2023-2024 wiązało się ze znacznymi kosztami finansowymi (łącznie 111,6 mln zł), jak również zwiększonym obciążeniem pracą w ODR w okresie kampanii (ze względu na skokowy wzrost liczby rolników korzystających z porad, przy ograniczonej liczbie doradców) oraz zachwianiem konkurencji pomiędzy państwowym a prywatnym doradztwem.

„MRiRW we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na bieżąco monitoruje proces składania wniosków w bieżącej kampanii pod kątem ilościowym, a także pod kątem ewentualnych trudności, jakie mogą zostać ujawnione w trakcie tego procesu” – zapewnił resort rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
Advertisement