Hałas jest naprawdę groźny. Nie lekceważ zagrożenia
Nadmierny hałas jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka - ostrzegają specjaliści i apelują, aby podczas żniw, które właśnie się rozpoczynają, wyposażyć się w odpowiednie zabezpieczenia.
Ale na słuch trzeba uważać także w innych sytuacja, np. podczas prac we własnym ogrodzie.
Dynamiczny rozwój technologii pozwala na rozwiązywanie problemów o wiele szybciej niż było to możliwe dotychczas. Dzięki nowinkom technologicznym udało się ograniczyć emisję dwutlenku węgla, czy pozyskiwać energię odnawialną.
Obowiązkowe pomiary hałasu w obiektach inwentarskich
- O negatywnym działaniu hałasu na organizm ludzki możemy mówić nie tylko w aspekcie hałasu w miejscu pracy, ale też hałasu rekreacyjnego czy środowiskowego. W ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost trwałych uszkodzeń słuchu u młodych ludzi, którzy nigdy nie pracowali w hałasie - mówi dr n. med. Grażyna Bartnik, otolaryngolog, specjalista audiolog i foniatra.
- Hałas rekreacyjny z pewnością stanowi duże zagrożenie dla narządu słuchu. Szczególnie szkodliwe jest słuchanie głośnej muzyki w słuchawkach, koncerty rockowe na otwartej przestrzeni, dyskoteki, uprawianie niektórych sportów jak np. strzelectwo czy sporty motocyklowe - dodaje ekspertka.
Hałas to ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia
Hałas środowiskowy zwykle jest bardzo uciążliwy, a długotrwałe jego działanie na organizm ludzki może mieć często nieodwracalne skutki. - Oprócz negatywnego działania na narząd słuchu, powoduje on wiele pozasłuchowych efektów. Doprowadza do przewlekłych stresów, reakcji nerwicowych czy nawet różnorakich zaburzeń o charakterze psycho-somatycznym - przekonuje dr Grażyna Bartnik.
Jedną z firm, która wypowiedziała wojnę hałasowi jest Husqvarna. Zainaugurowana w kwietniu br. kampania społeczna Ciche sąsiedztwo i jej hasło przewodnie "Umówmy się na ciszę" ma zachęcić właścicieli przydomowych ogrodów i firmy odpowiedzialne za profesjonalną pielęgnację terenów zieleni do używania maszyn akumulatorowych zasilanych zieloną energią. Patronem medialnym kampanii jest multiportal Agropolska.pl.
Rolnicy nie będą już karani za hałas? Politycy dostrzegli problem
- Umówmy się więc na ciszę w naszym najbliższym otoczeniu i miejmy realny wpływ na to w jakim otoczeniu żyjemy, pracujemy i odpoczywamy. Unikniemy wówczas nie tylko sąsiedzkich konfliktów z powodu generowania nadmiernego hałasu, ale przede wszystkim będzie nam się żyło zdrowiej i lepiej. Wybierajmy zrównoważone ogrodnictwo z zastosowaniem cichych, wygodnych i niezawodnych maszyn akumulatorowych - podkreśla Marcin Andrzejczyk, regionalny manager marketingu na Europę Wschodnią Husqvarna.
Naturalne dźwięki
Jednak hałas hałasowi nierówny. Natura każdego dnia serwuje nam sporą dawkę hałasu, który jest zupełnie inny dla naszych uszu i inaczej na nas oddziałuje.
Ursus C-385 - hałasował z daleka
Artyści i naukowcy związani z ruchem akustycznej ekologii badają różne krajobrazy akustyczne oraz stopień ich zanieczyszczenia, czyli braku równowagi między poszczególnymi dźwiękami. - Proces poznawania krajobrazu akustycznego zaczyna się od słuchania. Aby umówić się na ciszę trzeba nauczyć się słuchać. Następnym krokiem jest rozumienie i zmiana nawyków, aby móc umówić się na to, które dźwięki chcemy słyszeć, a które zaś są szkodliwe i chcemy je ograniczać lub wyeliminować z naszego wspólnego krajobrazu akustycznego - zaznacza Topolski.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś