Pryszczyca na Węgrzech. Na razie nie ma nowych ognisk

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-04-2025,14:15 Aktualizacja: 12-04-2025,16:10
A A A

Węgierskie służby weterynaryjne 9 kwietnia poinformowały, że na terytorium tego kraju nie stwierdzono nowych ognisk pryszczycy (FMD).

Do tej na Węgrzech wybuchły 4 ogniska pryszczycy.

W dwóch ostatnich ogniskach pryszczycy stwierdzonych 2 kwietnia przeprowadzono szczepienia supresyjne, chroniące przed siewstwem wirusa i rozprzestrzenianiem choroby w stadzie.

8 kwietnia rozpoczęto depopulację stada w ognisku FMD wykrytym w miejscowości w Darnozseli (3. ognisko). Zwłoki są unieszkodliwianie i zakopywane.

sztab kryzysowy, pryszczyca, bydło, cielęta, Słowacja, Czesław Siekierski, ognisko pryszczycy, import cieląt

Pryszczyca. Policja będzie sprawdzać ogłoszenia sprzedaży cieląt ze Słowacji

Monitoring giełd internetowych, na których prowadzony jest obrót żywymi zwierzętami oraz ogłoszeń i anonsów handlowych dotyczących zwierząt wrażliwych na wirusa FMD. Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący...

Zwierzęta w ognisku zlokalizowanym w miejscowości Level (2. ognisko) zostały zabite, a w dniu 5 kwietnia rozpoczęto wstępne czyszczenie i dezynfekcję.

5 kwietnia na Węgrzech powołano Grupę operacyjną ds. Zdrowia Zwierząt, która ma za zadanie przede wszystkim współpracować w zakresie ochrony grzebowisk oraz gospodarstw, w których przeprowadzana jest depopulacja.

Wojsko jest zaangażowane w dezynfekcję pojazdów na przejściach granicznych.

Obowiązuje zakaz transportu drogowego zwierząt podatnych na pryszczycę na obszarze komitatu Győr-Moson-Sopron oraz w powiatach Komárom, Tatai i Esztergom w komitacie Komárom-Esztergom, w związku z ustanowionymi obszarami objętymi ograniczeniami.

Główny lekarz weterynarii Węgier poinformował o dodatkowych środkach kontroli wprowadzonych na terytorium Węgier w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)






 



 

 


 

 

Poleć
Udostępnij
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2025

Hoduj z głową świnie:

-Okiem doradcy - sucha dezynfekcja

-Świeże powietrze to podstawa

-Zamiast powiększać stado, zwiększyli dobrostan

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2025

Hoduj z głową bydło:

-Oblicza skrobi

-Sita kałowe, czyli cała prawda o żywieniu

-"Królewska Wołowina" z bydła szkockiego

PRENUMERATA