Hałas to ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-04-2019,10:35 Aktualizacja: 26-04-2019,11:02
A A A

Zanieczyszczenie hałasem to drugie, zaraz po smogu największe zagrożenie środowiskowe dla zdrowia i życia człowieka. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy ze zdrowiem i złym samopoczuciem wynikające z nadmiernej ekspozycji na hałas dotyczą prawie co drugiego Europejczyka.

Odpowiedzią na problem jest kampania społeczna firmy Husqvarna "Ciche sąsiedztwo", z hasłem przewodnim "Umówmy się na ciszę", zainaugurowana w Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem, czyli 25 kwietnia. Patronem medialnym kampanii jest multiportal Agropolska.pl

budynki inwentarskie, chlewnie, fermy drobiu, pomiar hałasu, Laboratorium Badawcze Agra-Matic

Obowiązkowe pomiary hałasu w obiektach inwentarskich

Hałas, czyli dźwięki o częstotliwości 16-16 000 Hz, zgodnie z prawem to zanieczyszczenia. Aby chronić przed nimi środowisko, należy przestrzegać norm, w czym pomagają regularne pomiary hałasu, którego źródłem mogą być np. instalacje w...
Świadomość zagrożeń nadmiernej ekspozycji na hałas, działania firm i indywidualne inicjatywy każdego z nas pomogą w walce z wszechobecnym hałasem w najbliższym otoczeniu.  

Rozwój gospodarczy i postępujący wraz z nim dynamiczny wzrost infrastruktury transportowej i przemysłowej, wyeliminowały ciszę z naszego najbliższego otoczenia. Hałas jest już nie tylko naszym wiernym towarzyszem w przestrzeni publicznej, ale także w domu, w naszych ogrodach, w pracy, w szkole czy na wakacjach.

Niewidzialna kakofonia dźwięków, z którą stykamy się każdego dnia na ulicach miast, jest przyczyną zachorowań ponad 100 milionów Europejczyków rocznie.

Z powodu nadmiernej, codziennej ekspozycji na hałas mieszkańcy miast coraz częściej poszukują wytchnienia w zaciszu swoich domostw, przydomowych ogrodów, decydują się na przeprowadzkę na przedmieścia. Niestety z czasem te "ciche" miejsca stają się coraz głośniejsze.

karanie rolników, zakłócanie ciszy na wsi, konflikty na wsi, obszary wiejskie, napływowi mieszkańcy wsi

Rolnicy nie będą już karani za hałas? Politycy dostrzegli problem

Od stycznia do sierpnia policjanci zanotowali 19 wykroczeń popełnionych przez rolników w związku z zakłócaniem spokoju i spoczynku nocnego. Niby niedużo, ale skala problemu jest znacznie większa. Wygląda jednak na to, że w końcu...
Głośno nastawione radio może emitować dźwięki o natężeniu 85 dB, ujadający pies 80-90 dB, kosiarka spalinowa 96-98 dB, a nisko przelatujący lub startujący samolot odrzutowy generuje hałas o natężeniu 100-150 dB. Nasze najbliższe sąsiedztwo ma znaczący wpływ na kształtowanie się dźwięku wokół nas. Hałas, który nas otacza w domu, w przydomowym ogrodzie, w najbliższym sąsiedztwie, jest najczęściej wynikiem naszych zachowań i przyzwyczajeń i to od nas w dużej mierze zależy jego emisja.

- Hałas jest zdecydowanie niepożądanym zjawiskiem. Zwyczajowo termin ten oznacza poziomy dźwięków, które negatywnie wpływają na zdrowie i kondycję człowieka. Hałas może uszkadzać słuch, ale ma też niekorzystne poza słuchowe skutki. Oprócz bezpośredniego działania na ucho środkowe i wewnętrzne, w sposób pośredni hałas wpływa destrukcyjnie na układ nerwowy oraz inne narządy - mówi dr n. med. Grażyna Bartnik, otolaryngolog, specjalista audiolog i foniatra.

- Nadmierny hałas objawia się zaburzeniami snu, koncentracji, zmniejszoną wydolnością intelektualną, rozdrażnieniem, bólami głowy, niepokojem, zaburzeniami orientacji przestrzennej. U dzieci wywołuje zagubienie, lęk, niepokój i płacz - dodaje.

wypadki podczas prac polowych, wypadki w rolnictwie, krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Wypadków mniej, ale zginęło więcej rolników

W ubiegłym roku do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono 15 295 wypadków. Wypłatą jednorazowych odszkodowań zakończyło się 11 861 zdarzeń, w tym 81 ze skutkiem śmiertelnym. Liczba zgłoszonych w 2018 r. do Oddziałów...
Stresogenne działanie hałasu sprzyja powstawaniu chorób układu pokarmowego (np. choroba wrzodowa), układu krążenia (np. nadciśnienie tętnicze) oraz zaburzeń psychosomatycznych. Hałas jest w dzisiejszym świecie zjawiskiem wszędobylskim. Występuje jako hałas przemysłowy, środowiskowy, związany z rekreacją. Uszkodzenie słuchu może być spowodowane jednorazową ekspozycją na duży hałas. Mówimy wtedy o urazie akustycznym.

Długotrwałe działanie hałasu lub częsty z nim kontakt nie potrzebuje z reguły tak wysokich poziomów ciśnienia akustycznego, żeby trwale uszkodzić słuch. W obecnej dobie nie ma efektywnych farmakologicznych prewencji i terapii zaburzeń słuchu wywołanych hałasem.

- Jedynym sposobem zapobiegania skutkom negatywnego działania hałasu na narząd słuchu jest ograniczenie jego ekspozycji, czyli używanie ochronników na uszy. Metoda ta nie jest jednak pozbawiona skutków ubocznych. Jednym z nich może być pojawienie się szumów usznych - zaznacza dr Bartnik.

Poleć
Udostępnij