Pryszczyca. Policja będzie sprawdzać ogłoszenia sprzedaży cieląt ze Słowacji
Monitoring giełd internetowych, na których prowadzony jest obrót żywymi zwierzętami oraz ogłoszeń i anonsów handlowych dotyczących zwierząt wrażliwych na wirusa FMD.
Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy na terytorium RP, przedstawił kolejne podjęte działania.
W Polsce obowiązuje zakaz transportu żywych zwierząt parzystokopytnych (w szczególności z gatunków: bydło, owce, kozy i świnie), produktów pochodzenia zwierzęcego oraz obornika, słomy i siana z terenów Słowacji i Węgier.
Zakaz obejmuje tereny, które objęte są ogniskami pryszczycy oraz ze stref buforowych, bezpośrednio związanych z potwierdzonymi ogniskami (strefy wyznaczają narodowe służby sanitarne Słowacji, Węgier i Austrii).

Pryszczyca na Słowacji ponownie wykryta. Jest 6. ognisko
Zwierzęta tylko przez 10 przejść granicznych
Transport zwierząt żywych zwierząt wrażliwych na pryszczycę, produktów pochodzenia zwierzęcego oraz obornika, słomy i siana z innych terenów niż wskazane powyżej, możliwy jest tylko na 10 wyznaczonych przejściach granicznych:
- województwo podkarpackie: przejście graniczne Barwinek;
- województwo małopolskie: przejścia graniczne Chyżne i Piwniczna;
- województwo śląskie: przejście graniczne Chałupki, Boguszowice – Cieszyn, autostrada A1 – Gorzyczki dla ruchu z terytorium Czech oraz przejście graniczne Zwardoń dla ruchu z terytorium Słowacji;
- województwo opolskie: przejście graniczne Trzebina i Głuchołazy;
- województwo dolnośląskie: przejście graniczne Kudowa – Słone.
Kontrole w portach i na lotniskach

Pryszczyca: hodowcy chcą uszczelnienia granic i programu pomocy dla rolników
Wzmożoną kontrolą objęte zostają transporty produktów pochodzenia zwierzęcego na lotniskach i w portach.
Adekwatnie do powiększających się stref zakażenia na terytorium krajów sąsiednich, MSWiA podejmie decyzje o czasowym ograniczeniu ruchu towarowego dla samochodów transportujących żywe zwierzęta, produkty pochodzenia zwierzęcego oraz obornik, słomę i siano.
Wydział Policji do Walki z Cyberprzestępczością we współpracy z głównym inspektoratem weterynarii na wniosek MRIRW rozpoczyna monitoring giełd internetowych, na których prowadzony jest obrót żywymi zwierzętami.
Rozpoczyna się także monitoring ogłoszeń i anonsów handlowych dotyczących zwierząt wrażliwych na zarażenie wirusem pryszczycy.
We współpracy z adekwatnymi podmiotami identyfikowane są kolejne miejsca dla ewentualnego grzebania i utylizacji zwierząt oraz trwa uzupełnianie niezbędnych zasobów sprzętowych, wykorzystywanych w prowadzonych działaniach prewencyjnych (np. mobilne poskromy dla zwierząt, bramy dezynfekcyjne, maty i środki odkażające).
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)