Pryszczyca. Policja będzie sprawdzać ogłoszenia sprzedaży cieląt ze Słowacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-04-2025,7:45 Aktualizacja: 10-04-2025,14:16
A A A

Monitoring giełd internetowych, na których prowadzony jest obrót żywymi zwierzętami oraz ogłoszeń i anonsów handlowych dotyczących zwierząt wrażliwych na wirusa FMD.

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy na terytorium RP, przedstawił kolejne podjęte działania.

W Polsce obowiązuje zakaz transportu żywych zwierząt parzystokopytnych (w szczególności z gatunków: bydło, owce, kozy i świnie), produktów pochodzenia zwierzęcego oraz obornika, słomy i siana z terenów Słowacji i Węgier.

Zakaz obejmuje tereny, które objęte są ogniskami pryszczycy oraz ze stref buforowych, bezpośrednio związanych z potwierdzonymi ogniskami (strefy wyznaczają narodowe służby sanitarne Słowacji, Węgier i Austrii).

pryszczyca, bydło mleczne, bydło mięsne, trzoda chlewna, owce, kozy, toot and mouth disease, FMD, Aphtovirus

Pryszczyca na Słowacji ponownie wykryta. Jest 6. ognisko

Niestety słowackie służby weterynaryjne potwierdziły kolejne, już 6. ognisko pryszczycy w tym kraju. Ognisko nr 6 znajduje się w gospodarstwie należącym do firmy Exata Group. Na fermie utrzymywanych było około 870 buhajów. Gospodarstwo leży...

Zwierzęta tylko przez 10 przejść granicznych

Transport zwierząt żywych zwierząt wrażliwych na pryszczycę, produktów pochodzenia zwierzęcego oraz obornika, słomy i siana z innych terenów niż wskazane powyżej, możliwy jest tylko na 10 wyznaczonych przejściach granicznych:

  • województwo podkarpackie: przejście graniczne Barwinek;
  • województwo małopolskie: przejścia graniczne Chyżne i Piwniczna;
  • województwo śląskie: przejście graniczne Chałupki, Boguszowice – Cieszyn, autostrada A1 – Gorzyczki dla ruchu z terytorium Czech oraz przejście graniczne Zwardoń dla ruchu z terytorium Słowacji;
  • województwo opolskie: przejście graniczne Trzebina i Głuchołazy;
  • województwo dolnośląskie: przejście graniczne Kudowa – Słone.

Kontrole w portach i na lotniskach

Polski Związek Niezależnych Producentów Świń, minister rolnictwa, trzoda chlewna, pryszczyca, FMD, granice, PZNPŚ

Pryszczyca: hodowcy chcą uszczelnienia granic i programu pomocy dla rolników

Hodowcy trzody chlewnej chcą zabezpieczenia granic Polski przed importem żywych zwierząt i produktów z krajów, gdzie wykryto ogniska pryszczycy. Polski Związek Niezależnych Producentów Świń (PZNPŚ) apeluje do MRiRW oraz służb...

Wzmożoną kontrolą objęte zostają transporty produktów pochodzenia zwierzęcego na lotniskach i w portach.

Adekwatnie do powiększających się stref zakażenia na terytorium krajów sąsiednich, MSWiA podejmie decyzje o czasowym ograniczeniu ruchu towarowego dla samochodów transportujących żywe zwierzęta, produkty pochodzenia zwierzęcego oraz obornik, słomę i siano.

Wydział Policji do Walki z Cyberprzestępczością we współpracy z głównym inspektoratem weterynarii na wniosek MRIRW rozpoczyna monitoring giełd internetowych, na których prowadzony jest obrót żywymi zwierzętami.

Rozpoczyna się także monitoring ogłoszeń i anonsów handlowych dotyczących zwierząt wrażliwych na zarażenie wirusem pryszczycy.

We współpracy z adekwatnymi podmiotami identyfikowane są kolejne miejsca dla ewentualnego grzebania i utylizacji zwierząt oraz trwa uzupełnianie niezbędnych zasobów sprzętowych, wykorzystywanych w prowadzonych działaniach prewencyjnych (np. mobilne poskromy dla zwierząt, bramy dezynfekcyjne, maty i środki odkażające).

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)






 



 

 

Poleć
Udostępnij
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2025

Hoduj z głową świnie:

-Okiem doradcy - sucha dezynfekcja

-Świeże powietrze to podstawa

-Zamiast powiększać stado, zwiększyli dobrostan

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2025

Hoduj z głową bydło:

-Oblicza skrobi

-Sita kałowe, czyli cała prawda o żywieniu

-"Królewska Wołowina" z bydła szkockiego

PRENUMERATA