Obowiązkowe pomiary hałasu w obiektach inwentarskich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2018,11:20 Aktualizacja: 31-10-2018,11:46
A A A

Hałas, czyli dźwięki o częstotliwości 16-16 000 Hz, zgodnie z prawem to zanieczyszczenia. Aby chronić przed nimi środowisko, należy przestrzegać norm, w czym pomagają regularne pomiary hałasu, którego źródłem mogą być np. instalacje w obiektach inwentarskich.

Pomiary polegają na dokładnym zbadaniu poziomu jego natężenia w danym środowisku. Poznaje się wówczas równoważny poziom dźwięku oraz wszystkie jego źródła. Takie informacje pozwalają podjąć działania prowadzące do uzyskania właściwego stanu akustycznego.

karanie rolników, zakłócanie ciszy na wsi, konflikty na wsi, obszary wiejskie, napływowi mieszkańcy wsi

Rolnicy nie będą już karani za hałas? Politycy dostrzegli problem

Od stycznia do sierpnia policjanci zanotowali 19 wykroczeń popełnionych przez rolników w związku z zakłócaniem spokoju i spoczynku nocnego. Niby niedużo, ale skala problemu jest znacznie większa. Wygląda jednak na to, że w końcu...

W prawidłowym pomiarze pomagają m.in. laboratoria badawcze, takie jak np. nowo utworzone Agra-Matic, powstałe w firmie De Heus. Posiada ono licencję Polskiego Centrum Akredytacji w obszarze pomiaru hałasu, pochodzącego od instalacji lub urządzeń wykorzystywanych w hodowli zwierząt.

- Za nami szereg specjalistycznych szkoleń oraz audytów, dzięki którym nasze pomiary są akredytowane przez prestiżową instytucję PCA. To dla nas ważne osiągnięcie, które umacnia zaufanie klientów do wyników badań, usług oraz naszych specjalistów - cieszy się Łukasz Nowak, kierownik Agra-Matic, działu rozwoju agrobiznesu De Heus.

Akredytacja PCA potwierdza wysoką jakość usług świadczonych w zakresie pomiarów oraz kompetencje personelu Laboratorium Badawczego Agra-Matic. Stoją za nią wyśrubowane wymogi, pozwalające przeprowadzić wiarygodną i precyzyjną analizę wyników w obszarach związanych m.in. z ochroną środowiska.

Dodatkowym atutem, przemawiającym za jego posiadaniem jest fakt, że część urzędów uznaje za wiarygodne wyłącznie te pomiary, które zostały wykonane akredytowaną metodą przez jednostki sygnowane certyfikatem PCA.

ceny tuczników, tuczniki, trzoda chlewna, zakłady mięsne

Hodowcy w lepszym nastroju. Ceny tuczników będą rosnąć?

Ceny tuczników w Polsce w 43 tygodniu 2018 roku czyli w dniach od 22 do 28 października malały w związku ze wstrzymaniem eksportu wieprzowiny do USA. Na szczęście w najbliższych dniach sytuacja ta powinna się odwrócić. Krajowy Związek...

Zlecanie pomiarów podmiotom zewnętrznym, posiadającym akredytację PCA, gwarantuje ich uznanie przez urzędy. To duże ułatwienie szczególnie dla tych hodowców, którzy podlegają pozwoleniom zintegrowanym. Samodzielne zmierzenie hałasu przez hodowcę, nawet jeśli posiada akredytację, może zostać odrzucone i uznane za niewiarygodne przez urząd.

Pomiary hałasu są wymagane w związku z eksploatacją instalacji do chowu i hodowli drobiu lub świń o obsadzie większej niż 40 000 stanowisk dla drobiu, 2 000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

- Osoby, podlegające pozwoleniom zintegrowanym są zobowiązane do wykonywania pomiaru hałasu od instalacji z częstotliwością raz na dwa lata. Laboratorium Badawcze Agra-Matic wspiera hodowców, ułatwiając im przejście przez mozolny proces - komentuje Klaudia Budziarek, kierownik Laboratorium Badawczego Agra-Matic.

Z akredytowanej usługi hodowcy mogą już korzystać. Poza tą metodyką laboratorium oferuje także pomiary metodą pomiaru pośredniego, która stosowana jest, gdy różnica pomiędzy tłem akustycznym a poziomem hałasu emitowanym z terenu zakładu jest mniejsza niż 3 dB.

De Heus zapowiada starania o akredytacje dla kolejnych metod badawczych i dalsze inwestycje w laboratorium. - Chcemy być ogniwem łączącym naukę z rynkiem agro, tak aby móc dostarczać hodowcom maksimum możliwości rozwoju ich gospodarstw - podsumowuje Łukasz Nowak.


Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA