Rolnictwo zyskuje dzięki współpracy z branżą piwowarską
Dwa surowce, dzięki którym pracę ma ponad 40 tysięcy osób - tak w dużym skrócie można przedstawić wpływ branży piwowarskiej na sektor rolny w Polsce.
Tylko dzięki uprawie chmielu oraz browarnych odmian zbóż, wykorzystywanych przy warzeniu piwa, zatrudnienie w polskim rolnictwie znajduje mniej więcej tyle osób, ile liczy sobie populacja… Sopotu.
Woda, zboże, chmiel i drożdże - oto lista składników niezbędnych do produkcji piwa. Zapotrzebowanie krajowych browarów na te surowce rośnie wraz z produkcją piwa. W ubiegłym roku w Polsce wyniosła ona 40,5 mln hl - informuje Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce - Browary Polskie.
Lubelszczyzna chmielem stoi
Jak wynika z szacunków zawartych w raporcie The Brewers of Europe, przy uprawie obu surowców pracuje w Polsce 40 146 osób, co oznacza, że na plantatorów chmielu i producentów zbóż przypada połowa z blisko 80 tysięcy etatów generowanych przez polski sektor piwowarski wśród dostawców surowców i usług.
Chmielowa Lubelszczyzna, słodowy Śląsk
Gdyby spojrzeć na powyższe dane przez pryzmat statystyk GUS, okazałoby się, że do utrzymania obecnego wolumenu produkcji piwa potrzeba pracy niemal wszystkich osób trudniących się rolnictwem w woj. zachodniopomorskim.
Plantatorzy chmielu liczą rekordowe straty. Wszystko przez suszę
Ostatnie lata przyniosły wzrost zapotrzebowania największych krajowych producentów piwa na chmiel z lokalnych upraw. Obecnie Polska jest trzecim pod względem wielkości - po Niemczech i Czechach - producentem tego surowca w Unii Europejskiej.
Z najnowszych danych Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wynika, że w 2015 r. chmielowe plantacje w Polsce zajmowały obszar 1 444 ha. Zebrano z nich 2 240 t surowca, to jest o 9,6 proc. więcej niż w 2014 r.
Cydr chce zastąpić piwo. Przynajmniej na koncertach
Dwa składniki, setki smaków i aromatów
Aromat owoców, nuta korzenna, wytrawna goryczka albo lekka słodycz piwa - to wszystko zasługa naturalnych składników, z których zostało uwarzone. Zgrabnie żonglując dwoma z nich, słodem oraz chmielem, wytrawni browarnicy potrafią stworzyć całą paletę smaków i aromatów, które konsumpcję napoju z pianką zamieniają w degustację.
Portfolio krajowych producentów piwa zawiera mnogość rodzajów tego trunku. Wśród nich swój ulubiony znajdą zarówno fani "jasnego pełnego", czyli lagera, jak i wielbiciele mniej typowych smaków, których grono stale się powiększa, sprawiając, że piwne specjalności są obecnie najdynamiczniej rozwijającym się segmentem piwnego rynku. W ubiegłym roku urósł on o 15 proc. pod względem wartości i wolumenu w porównaniu z rokiem 2014.
30 browarów na Targach Piw Rzemieślniczych
- Mamy nadzieję, że na tej współpracy zyskają nie tylko konsumenci, ale przede wszystkim polskie rolnictwo - dodaje Gut.
W 2014 r. w całym łańcuchu dostaw – począwszy od dostawców surowców rolnych, sprzętu i urządzeń, opakowań, po firmy zajmujące się transportem, reklamą, handel i branżę HoReCa - polski sektor piwowarski wygenerował 205 tysięcy miejsc pracy - najwięcej u dostawców surowców i usług (79 556), w gastronomii (63 704) i sprzedaży detalicznej (46 337).
Całkowite wpływy budżetu państwa związane z produkcją i sprzedażą piwa wyniosły 9,9 mld zł.