Wiceminister rolnictwa: ekoschemat powinien być dostosowany do profilu gospodarstwa, a nie na odwrót
W kwestiach ekoschematów, uproszczeń przepisów i deregulacji czy też pozycji rolników na rynku – wypowiadali się przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) podczas zeszłotygodniowego Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce koło Rzeszowa.
Jeden z paneli tego dużego dla środowiska rolniczego wydarzenia został zatytułowany „Ekoschematy – ocena realizacji w latach 2023-2024. Propozycje zmian”. Wziął w nim udział wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. Zabierając głos w dyskusji, podkreślił konieczność dostosowania ekoschematów do potrzeb rolników i ich możliwości.

Łączenie ekoschematów – tak to można robić (TABELA)
Poprawa funkcjonowania ekoschematów
„To ekoschemat powinien być dostosowany do profilu działalności gospodarstwa, a nie, tak jak to teraz bywa, na odwrót” – stwierdził, cytowany w komunikacie MRiRW, Krajewski.
I dodawał: „Aby poprawić funkcjonowanie ekoschematów, potrzebujemy wyciągnąć wnioski z dotychczasowych doświadczeń i stwierdzić, które praktyki sprawdziły się bardziej, a które mniej”.
Wiceminister zaakcentował także potrzebę uproszczenia procedur administracyjnych dotyczących realizacji poszczególnych ekoschematów. Podkreślił, że prace w tym zakresie już się w resorcie odbywają – w ramach trwających w MRiRW prac nad uproszczeniami i deregulacjami.
Mottem są uproszczenia i deregulacje
W tej ostatniej kwestii głos podczas forum zabierał także minister rolnictwa Czesław Siekierski. Potwierdzał, że jego ministerstwo - wsłuchując się w postulaty rolników zgłaszane na spotkaniach z ich przedstawicielami oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) - upraszcza przepisy. Prace nad ważnymi dla rolników deregulacjami odbywają się - według zapewnień Siekierskiego - zarówno na poziomie ARiMR, jak i rozporządzeń rządowych.

Minister u rolników protestujących ws. dzierżawy państwowej ziemi. Co ustalono?
„W zakresie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), m.in. w kontekście dopłat bezpośrednich, rozwiązań prośrodowiskowych, naszym mottem przewodnim są deregulacje i uproszczenia. Dążymy do tego, aby wprowadzając pewne wymogi, nie nakładać na rolników kolejnych obowiązków, obostrzeń i sankcji, lecz zachęcać wymiernymi korzyściami, np. do udziału w programach rolno-środowiskowych czy ekoschematach” – zaznaczył minister Siekierski.
Jak wzmocnić pozycję rynkową rolników?
Podczas debaty przyznał ponadto, że pozycja rolników na rynku powinna być silniejsza i bardziej stabilna niż obecnie.
„Rolnicy są aktualnie najsłabszym ogniwem łańcucha żywnościowego. Jednym z powodów jest to, że mimo zmieniających się na rynkach warunków wciąż niechętnie się organizują i zrzeszają, np. w grupy producenckie. Ważnym zadaniem resortu rolnictwa jest zachęcanie rolników do większej konsolidacji. Ponadto potrzeba więcej dialogu między rolnikami a przemysłem spożywczym oraz handlem, który w łańcuchu żywnościowym odgrywa coraz większa rolę” – zauważył szef resortu rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś