Kampania cukrownicza w KGS – 8 mln ton przerobionych buraków
Krajowa Grupa Spożywcza S.A. (KGS) przerobiła w kampanii cukrowniczej 2024/2025 blisko 8 milionów ton buraków cukrowych – o 692 tys. ton więcej niż przed rokiem, co pozwoliło na wyprodukowanie rekordowej ilości 1,15 miliona ton cukru, czyli o 122 tys. ton więcej niż w poprzednim sezonie.
„Pobicie własnego rekordu produkcyjnego było możliwe dzięki zaangażowaniu plantatorów i pracowników naszej spółki oraz systematycznej realizacji inwestycji i zadań remontowych w poszczególnych cukrowniach. Zbiór buraków oraz ich odbiór przebiegał w optymalnych warunkach pogodowych, co pozwoliło na sprawne przeprowadzenie kampanii” – skomentował, cytowany w komunikacie spółki, prezes Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej Marek Zagórski.
Krajowa Grupa Spożywcza pod nowym zarządem? Konkurs trwa
Ponad 53,5 tony średniego plonu
Jak podała KGS, kampania cukrownicza 2024/2025 trwała średnio 122 dni i była dłuższa o 4 dni w porównaniu do poprzedniego roku. Spółka współpracowała z ponad 13,3 tys. plantatorów. Średni plon wyniósł ponad 63,5 tony z hektara i był wyższy o 1,6 tony niż w ubiegłym roku.
„Plon był zróżnicowany w zależności od regionu: od blisko 60 t/ha w rejonie Cukrowni Werbkowice do ponad 72 t/ha w okolicach Malborka. Średnia polaryzacja skupowa (zawartość cukru w burakach) wyniosła 16,6 proc. Najwyższą miały buraki dostarczone przez plantatorów do Cukrowni Kluczewo – 17,2 proc.” – wylicza państwowy koncern.
Więcej przerobionych buraków
Według jego danych, w Cukrowni Dobrzelin przerobiono aż o 231 tys. ton buraków więcej niż w poprzednim sezonie, co pozwoliło zwiększyć produkcję cukru o niemal 26 tys. ton – do 106 tys. ton. Również Cukrownia Kluczewo zanotowała w tej kampanii cukrowniczej imponujące wzrosty, przetwarzając dodatkowe 233 tys. ton buraków, co przełożyło się na zwiększenie produkcji cukru o przeszło 50 tys. ton w stosunku do ubiegłego roku, do 189 tys. ton.
W Oddziale – Cukrownia Krasnystaw odnotowano nieznaczny spadek – przetworzono o 10 tys. ton buraków mniej niż rok wcześniej, a produkcja cukru zmniejszyła się o około 6 tys. ton, osiągając niespełna 176 tys. ton.
Cukrownia Kruszwica po raz kolejny udowodniła swoją kluczową rolę w strukturze Krajowej Grupy Spożywczej, przetwarzając aż o 214 tys. ton buraków więcej niż w zeszłym roku i zwiększając produkcję cukru o 27 tys. ton. Osiągnęła w ten sposób najlepszy wynik w całej KGS - 227 tys. ton cukru.
Z kolei Cukrownia Malbork zanotowała stabilny wzrost, przerabiając o 10 tys. ton buraków więcej niż w poprzednim sezonie i zwiększając produkcję o 7 tys. ton, co pozwoliło osiągnąć około 152 tys. ton wyprodukowanego cukru.
Izba: w 2025 r. skończy się opłacalność uprawy buraka cukrowego
Cukrownia Nakło, dzięki dodatkowemu przerobowi 56 tys. ton buraków, zwiększyła w tegorocznej kampanii produkcję cukru o 22 tys. ton, osiągając wynik 147 tys. ton.
W Cukrowni Werbkowice, mimo nieznacznego spadku przerobu buraków o 43 tys. ton, produkcja cukru była niższa jedynie o 4 tys. ton w porównaniu do ubiegłego roku i wyniosła około 159 tys. ton.
"Polski Cukier" filarem działalności
KGS podkreśla, że marka “Polski Cukier” pozostaje filarem jej działalności. Wszystkie siedem posiadanych cukrowni odpowiada za znaczną część krajowej produkcji cukru – ok. 40 procent. Spółka może się też pochwalić największym skupem buraków cukrowych w Polsce.
Źródło: KGS
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś