Izba: w 2025 r. skończy się opłacalność uprawy buraka cukrowego
Produkcja cukru z buraków jest strategicznym działem sektora żywnościowego o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym, ale również środowiskowym i społecznym. Rynek cukru powinien być traktowany jako bardzo wrażliwy, a w związku z tym należycie chroniony – wskazano w Stanowisku Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej (WZ LIR).
Wystąpienie to dotyczy konieczności podjęcia działań osłonowych dla producentów buraka cukrowego.
„Niestety, w 2025 r. skończy się opłacalność uprawy buraka cukrowego. Umowy kontraktacyjne przedstawiane rolnikom zniechęcają do ich podpisywania. Powodem są drastyczne spadki cen za buraki cukrowe (cena za korzenie r/r spada o ok. 30 proc.), co zwiastuje krach w opłacalności uprawy. Koszty uprawy buraka utrzymują się na stałym, wysokim poziomie, a to oznacza, że przy zaproponowanych cenach trudno będzie uzyskać wynik produkcyjny, gwarantujący jakikolwiek dochód z uprawy” – czytamy w przyjętym 16 grudnia stanowisku.
Zwrócono w nim uwagę, że uprawa buraków cukrowych nie jest prosta i „nie wybacza błędów”. W przypadku niepowodzeń może generować ogromne straty.
Pada ostatni bastion upraw. Plantatorzy buraków zszokowani proponowanymi cenami
„WZ LIR domaga się od polskiego rządu, aby chronić branżę cukrowniczą, w tym również producentów buraków cukrowych poprzez bardzo stanowcze - na forum unijnym - opowiadanie się za nieprzyznawaniem preferencji w przywozie cukru na teren UE z krajów trzecich. Wnosimy postulat wyłączenia cukru z liberalizacji ceł poprzez ustanowienie kwot taryfowych. Ponadto rząd powinien podjąć natychmiastowe działania mające na celu intensyfikację eksportu cukru w celu zagospodarowania występującej na rynku nadwyżki” – wskazano w wystąpieniu lubelskiego samorządu rolniczego.
Jak w nim dodano, ochrona producentów w ramach wsparcia związanego z produkcją buraków cukrowych jest jednym z instrumentów stabilizujących dochody plantatorów. „Umożliwia utrzymanie uprawy oraz odpowiedni płodozmian poprawiający warunki glebowe, a także pozwala na złagodzenie ryzyka cenowego” – brzmi argumentacja w stanowisku.
W związku z powyższym WZ LIR proponuje zwiększenie puli środków w ramach dopłat do produkcji buraków cukrowych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś