Izba: w 2025 r. skończy się opłacalność uprawy buraka cukrowego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-12-2024,10:20 Aktualizacja: 30-12-2024,18:29
A A A

Produkcja cukru z buraków jest strategicznym działem sektora żywnościowego o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym, ale również środowiskowym i społecznym. Rynek cukru powinien być traktowany jako bardzo wrażliwy, a w związku z tym należycie chroniony – wskazano w Stanowisku Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej (WZ LIR).

Wystąpienie to dotyczy konieczności podjęcia działań osłonowych dla producentów buraka cukrowego.

„Niestety, w 2025 r. skończy się opłacalność uprawy buraka cukrowego. Umowy kontraktacyjne przedstawiane rolnikom zniechęcają do ich podpisywania. Powodem są drastyczne spadki cen za buraki cukrowe (cena za korzenie r/r spada o ok. 30 proc.), co zwiastuje krach w opłacalności uprawy. Koszty uprawy buraka utrzymują się na stałym, wysokim poziomie, a to oznacza, że przy zaproponowanych cenach trudno będzie uzyskać wynik produkcyjny, gwarantujący jakikolwiek dochód z uprawy” – czytamy w przyjętym 16 grudnia stanowisku.

Zwrócono w nim uwagę, że uprawa buraków cukrowych nie jest prosta i „nie wybacza błędów”. W przypadku niepowodzeń może generować ogromne straty.

wir, buraki cukrowe, plantatorzy buraków, ceny buraków

Pada ostatni bastion upraw. Plantatorzy buraków zszokowani proponowanymi cenami

Zaproponowana przez koncerny cena jest szokiem dla plantatorów buraka cukrowego – alarmuje Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR), która przygotowała wystąpienie w tej sprawie. Izba wskazuje, że ostatnie kilkanaście miesięcy były...

„WZ LIR domaga się od polskiego rządu, aby chronić branżę cukrowniczą, w tym również producentów buraków cukrowych poprzez bardzo stanowcze - na forum unijnym - opowiadanie się za nieprzyznawaniem preferencji w przywozie cukru na teren UE z krajów trzecich. Wnosimy postulat wyłączenia cukru z liberalizacji ceł poprzez ustanowienie kwot taryfowych. Ponadto rząd powinien podjąć natychmiastowe działania mające na celu intensyfikację eksportu cukru w celu zagospodarowania występującej na rynku nadwyżki” – wskazano w wystąpieniu lubelskiego samorządu rolniczego.

Jak w nim dodano, ochrona producentów w ramach wsparcia związanego z produkcją buraków cukrowych jest jednym z instrumentów stabilizujących dochody plantatorów. „Umożliwia utrzymanie uprawy oraz odpowiedni płodozmian poprawiający warunki glebowe, a także pozwala na złagodzenie ryzyka cenowego” – brzmi argumentacja w stanowisku.

W związku z powyższym WZ LIR proponuje zwiększenie puli środków w ramach dopłat do produkcji buraków cukrowych.

Poleć
Udostępnij