Wiosenny program odchwaszczania zbóż to jeden z najszerzej opracowanych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wiosną zastosować herbicydy niewykorzystane jesienią. W rzepaku, którego program zwalczania chwastów wiosną jest bardzo skromny, tym bardziej należy wykorzystać herbicydy, które pozostały z jesieni.
Przechowywanie środków ochrony roślin to po pierwsze niepotrzebne zamrożenie kapitału, po drugie ryzyko utracenia ich właściwości, co najczęściej następuje po dwóch latach.
Uodparnianie się chwastów na stosowane substancje czynne nie jest zjawiskiem nowym. Trwa od lat. Problem w tym, że cały czas nasila się. Jednym z kluczowych momentów będzie opracowanie testu, który pozwoli szybko...
Dlatego pestycydy nie powinny zalegać w magazynach. Zdarza się jednak, że z różnych powodów, np. przebiegu pogody czy kłopotów z organizacją prac w gospodarstwie, zostają niewykorzystane w planowanym czasie. W takim przypadku należy szukać możliwości ich wykorzystania w późniejszych zabiegach.
Doglebowe nieco później
Czasami producenci rolni decydują się na stosowanie herbicydów o działaniu doglebowym z opóźnieniem. Część z nich może być zastosowana krótko po wschodach rośliny uprawnej na wschodzące chwasty, które jeszcze nie wykształciły silnego systemu korzeniowego i nadal są na daną substancję czynną wrażliwe. Mogą to być np. środki zawierające pendimetalinę, która do skutecznego działania wymaga wilgotnej gleby.
Każde przesuszenie gleby to słabszy efekt chwastobójczy, dlatego z zastosowaniem tej substancji czynnej warto poczekać do najbliższego deszczu. Jej zaleganie w magazynie będzie stosunkowo krótkie. Podobnie preparaty zawierające metazachlor zalecane do odchwaszczania rzepaku.
Na skuteczność zabiegu ma wpływ wiele czynników, ale podstawowym jest właściwy dobór herbicydu do składu botanicznego gatunków występujących w danym stanowisku. Pewne trudności może sprawić dobór kombinacji...
Mogą być stosowane bezpośrednio po siewie, ale praktycznie także do końca wegetacji jesiennej, pod warunkiem, że zostaną zastosowane na młode chwasty. Niestety, wiele innych herbicydów doglebowych będzie musiało „czekać” nieco dłużej.
Diflufenikan nawet do drugiego kolanka
Diflufenikan jest stosowany przede wszystkim jesienią, częściowo jego rejestracja obejmuje zabiegi bezpośrednio po siewie, ale zalecany jest również wcześnie powschodowo. Termin zabiegu wynika ze sposobu jego działania. Jest skutecznym preparatem doglebowym, który również można stosować po wschodach chwastów, pod warunkiem, że nie wykształciły silnego systemu korzeniowego.
Diflufenikan zarejestrowano także do zabiegów wiosennych, można go wykorzystać w późno sianych zbożach znajdujących się we wczesnych fazach rozwojowych, w których pojawiają się siewki chwastów. Część preparatów jest zarejestrowana nawet do fazy drugiego kolanka, ale tak późnych zabiegów tą substancją czynną należy raczej unikać.
Program ochrony zbóż, zwłaszcza pszenicy ozimej, należy do jednych z najszerzej opracowanych. Niestety jego wycinek dotyczący zabiegów przedwschodowych jest bardzo skromny. To zaledwie osiem substancji czynnych. Ich...
Zwłaszcza wiosną gwarancją skutecznego działania diflufenikanu jest dotarcie cieczy opryskowej do powierzchni gleby i młodych chwastów. Efektywność zabiegu znacznie polepsza wilgotna gleba. Bez względu na termin stosowania, diflufenikan w celu równoczesnego zwalczenia miotły zbożowej, zaleca się w mieszaninach z innymi substancjami miotłobójczymi.
Regulatory wzrostu w zależności od temperatury
Preparaty te stosunkowo rzadko są zalecane do zabiegów jesiennych. Przeszkodą jest temperatura. Do dobrego działania wymagają minimum 8oC podczas zabiegu oraz podobnej temperatury przez tydzień po zabiegu, chociażby przez kilka godzin dziennie.
Aktualnie ciepłe jesienie sprzyjają stosowaniu tych tanich preparatów, ale ich rejestracja w tym terminie jest ograniczona. A szkoda! Jednym z rozsądnych przykładów są zalecenia preparatu Esteron 600 EC (2,4-D). Zgodnie z treścią etykiety, herbicyd ten jest zalecany w okresie krzewienia jęczmienia i pszenicy, bez konkretnego wskazania czy jest to jesień czy wiosna. Na podstawie przebiegu warunków klimatycznych, o terminie zabiegu może zadecydować rolnik.
Innym przykładem zastosowania regulatorów wzrostu do zwalczania chwastów dwuliściennych jest halauksyfen metylu, jako jedyny w tej grupie działający skutecznie już od temperatury 2oC. Jako pojedyncza substancja czynna w formie preparatu GF 2573 zalecany jest w obu terminach we wszystkich zbożach łącznie z pszenicą durum i orkisz.
Chwasty „uciążliwe” to ulubiony zwrot producentów herbicydów, którzy zalecają środki chwastobójcze niszczące określone gatunki. Co on oznacza? Czy jest jakaś granica? A może wszystkie chwasty są uciążliwe?...
Jego ulepszona, bardziej popularna forma pod handlową nazwą Quelex (+ florasulam) łącznie z adiuwantem, również może być wykorzystana w obu terminach. Należy zwrócić uwagę, że Quelex w wyższej dawce należy stosować jesienią, a GF 2573 w wyższej dawce zalecany jest wiosną. Producent dopuszcza stosowanie preparatu GF2573 w obu terminach pod warunkiem nie przekroczenia łącznej dawki 1,8 l/ha.
Sulfonylomoczniki bywają uniwersalne
Preparaty sulfonylomocznikowe są przede wszystkim zalecane w okresie wiosny. Część z nich jednak jest także zarejestrowana do zabiegów jesiennych, stąd stają się uniwersalne pod względem terminów stosowania.
Pierwszy sulfonylomocznik na krajowym rynku, to chlorosulfuron zarejestrowany jeszcze w ubiegłym wieku. Jesienią preparat przeznaczony jest do równoczesnego zwalczania chwastów dwuliściennych i miotły zbożowej (typy wrażliwe). Do zabiegów wiosennych zalecany jest w obniżonych dawkach, ze względu na długie działanie następcze. Niższe dawki służą jedynie do zwalczania chwastów dwuliściennych.
Wśród chwastów jednoliściennych na polach uprawnych problemem są przede wszystkim trawy. W krajowej florze występuje ponad 160 gatunków traw, z czego około 10% zachwaszcza pola uprawne. Do tego należy dodać samosiewy...
Jedynym przedstawicielem reprezentującym jodosulfuron metylosodowy jest herbicyd Huzar 05 WG zalecany zarówno jesienią, jak i wiosną. Kilka pozostałych herbicydów zawierających tę substancję czynną jest zalecanych wyłącznie wiosną.
Podobnie tribenuron metylu reprezentowany przez: Helgran 75 WG, Helmstar 75 WG, Helm Tribi 75 WG, Pleban 75 WG, Ranga 75 WG, Tribe 75 WG oraz Tribex 75 WG jest zalecany jesienią, chociaż w sumie ma ponad 30 odpowiedników zalecanych tylko w okresie wiosennym.
Chlorotoluron wiosną w wyższych dawkach
Wszystkie formy użytkowe zawierające sam chlorotoluron zalecane są zarówno podczas jesieni, jak i wiosny. Różnice w stosowaniu są już w terminie jesiennym, głównie dotyczą odchwaszczania żyta. W tej uprawie nie wszystkie formy użytkowe mają rejestrację wiosenną. Podstawową różnicą jest zalecenie go w wyższych dawkach w okresie wiosny.
Pinoksaden na jednoliścienne
Na efektywność działania środków ochrony roślin znaczący wpływ mają warunki pogodowe. Ich znajomość pozwala rolnikom wybrać optymalny herbicyd i zastosować go w najbardziej odpowiednim terminie. Szczególnie ważne są temperatura i...
W przypadku znacznego nasilenia chwastów jednoliściennych, takich jak miotła zbożowa czy wyczyniec polny, zaleca się stosowanie wyspecjalizowanych środków zwalczających jedynie chwasty trawiaste. Do takich substancji należy pinoksaden reprezentowany przez osiem herbicydów produkowanych w formie użytkowej 50 EC (50 g s.cz./l preparatu). Wszystkie są zalecane identycznie w obu terminach. Należy jedynie zwrócić uwagę na jego stosowanie w życie, w którym dopuszczona jest niższa dawka niż w pozostałych zbożach.
Odpowiednikiem tych preparatów jest Traxor 50 EC, który w składzie zawiera 25 g pinoksadenu oraz 25 g klodinafopu w 1 litrze preparatu. Mieszankę tę uznaje się za odpowiadającą 50 g piniksadenu. Preparat w tej formie jest zarejestrowany w pszenicy zarówno do zabiegów jesiennych, jak i wiosennych.
Trzy warianty w rzepaku
Rzepak jest uprawą o szerokim programie zwalczania chwastów jesienią i stosunkowo wąskim wiosną. Stąd wykorzystanie tych samych herbicydów w obu terminach jest bardzo korzystne. Praktycznie istnieją trzy warianty.
Jesienne odchwaszczanie ozimin połączone jest z pewnym ryzykiem. Podczas mroźnych i bezśnieżnych zim rośliny często wymarzają i wiosną trzeba plantacje zlikwidować. Wówczas straty są podwójne – z jednej strony koszty poniesione...
Pierwszy jest przeznaczony wyłącznie dla odmian rzepaku odpornego na imazamoks. Do ich odchwaszczania zarejestrowano trzy preparaty o identycznym składzie (imazamoks + chinomerak), których zalecenia pod względem dawek nie różnią się (wszystkie zalecane z adiuwantem Dash HC). Istnieją różnice pod względem terminów (faz rozwojowych rzepaku), ale wszystkie zalecane są do zabiegów jesiennych i wiosennych.
Druga grupa preparatów to herbicydy zalecane pojedynczo, mające w składzie chlopyralid lub pikloram, a także zalecane łącznie w mieszaninach zbiornikowych. Dawki preparatów różnią się tylko w przypadku mieszaniny zbiornikowej, w której wiosną stosuje się wyższą dawkę chlopyralidu.
Wszystkie omówione kombinacje dotyczą zwalczania chwastów dwuliściennych. Problemem w uprawie rzepaku są również samosiewy zbóż. W celu ich zwalczania stosuje się głównie graminicydy. To trzeci wariant możliwości stosowania takich samych preparatów w dwóch terminach. Różnice w dawkach są minimalne, często wiosną wyższe ze względu na bardziej rozwinięte samosiewy, zwłaszcza te, które skiełkowały jesienią i nie były zwalczane. Jedyną substancją, która jest zalecana wyłącznie jesienią jest haloksyfop-P.
-
Artykuł ukazał się w miesięczniku "Przedsiębiorca Rolny" nr 12-2020 - ZAPRENUMERUJ