Kontrole środków ochrony roślin. Inspekcja wyeliminowała grubo ponad tonę produktów
Nieprawidłowy skład czy też niespełnianie innych wymogów, stwierdzone w kontrolowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) środkach ochrony roślin, były przyczynami wyeliminowania z obrotu tych produktów.
Działalność gospodarcza w zakresie wprowadzania do obrotu i konfekcjonowania środków ochrony roślin to działalność regulowana, której prowadzenie wymaga wpisu do rejestru i spełnienia określonych wymogów prawnych. Nadzór nad tymi procesami stanowi jedno z najważniejszych zadań realizowanych przez PIORiN.
Europejscy rolnicy są zgodni: brak wystarczającej liczby środków ochrony roślin w UE
„W Polsce sieć dystrybucji środków ochrony roślin jest równomiernie rozmieszczona, dostosowana do skali produkcji roślinnej w poszczególnych województwach i stanowi prawie 8 tys. czynnie działających punktów sprzedaży” – przekazuje w komunikacie PIORiN.
Jak w nim dodano, w celu sprawdzenia, czy wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin prowadzone jest zgodnie z zasadami, Inspekcja przeprowadza rocznie około 4,5 tys. kontroli.
„Kontrole odbywają się zarówno w miejscach zaewidencjonowanych przez Inspekcję w rejestrach przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie konfekcjonowania lub wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin (tj. w hurtowniach, punktach obrotu detalicznego, punktach konfekcjonowania), jak również w miejscach produkcji środków ochrony roślin oraz w miejscach szczególnie narażonych na obrót nielegalnymi środkami ochrony roślin (tj. targowiska i portale sprzedaży internetowej). Kontrolom poddawani są także posiadacze zezwoleń ministra rolnictwa i rozwoju wsi na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin lub pozwoleń na handel równoległy tymi produktami” – wylicza Inspekcja.
Pozostałości pestycydów w truskawkach – wyniki badań są jednoznaczne
Wskazuje jednocześnie, że szczególnie ważnym aspektem prowadzonych kontroli, jest pobór próbek środków ochrony roślin do badań laboratoryjnych składu i właściwości fizyko-chemicznych. Rocznie PIORiN pobiera ok. 300-350 próbek środków ochrony roślin w celu zbadania legalności i jakości pestycydów.
„Co wymaga podkreślenia, pobór próbek środków ochrony roślin do kontroli laboratoryjnej nie jest przypadkowy, a oparty na statystycznej analizie ryzyka, ukierunkowującej kontrole na wykrywanie nieprawidłowości” – przekonuje państwowa inspekcja.
I informuje: „w 2023 r. kontrola laboratoryjna środków ochrony roślin przyczyniła się do wyeliminowania z obrotu prawie 1 335 kg i litrów środków o nieprawidłowym składzie lub niespełniających wymagań”.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś