Kontrole środków ochrony roślin. Inspekcja wyeliminowała grubo ponad tonę produktów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2024,14:20 Aktualizacja: 12-07-2024,14:24
A A A

Nieprawidłowy skład czy też niespełnianie innych wymogów, stwierdzone w kontrolowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) środkach ochrony roślin, były przyczynami wyeliminowania z obrotu tych produktów.

Działalność gospodarcza w zakresie wprowadzania do obrotu i konfekcjonowania środków ochrony roślin to działalność regulowana, której prowadzenie wymaga wpisu do rejestru i spełnienia określonych wymogów prawnych. Nadzór nad tymi procesami stanowi jedno z najważniejszych zadań realizowanych przez PIORiN.

ochrona roślin, ochrona upraw, copa cogeca, ue

Europejscy rolnicy są zgodni: brak wystarczającej liczby środków ochrony roślin w UE

Podczas ostatniego posiedzenia grupy roboczej „Zdrowie Roślin” zrzeszenia europejskich rolników Copa-Cogeca, wszystkie  delegacje pokreśliły brak wystarczającej liczby środków ochrony roślin na rynku europejskim. Jak...

W Polsce sieć dystrybucji środków ochrony roślin jest równomiernie rozmieszczona, dostosowana do skali produkcji roślinnej w poszczególnych województwach i stanowi prawie 8 tys. czynnie działających punktów sprzedaży” – przekazuje w komunikacie PIORiN.

Jak w nim dodano, w celu sprawdzenia, czy wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin prowadzone jest zgodnie z zasadami, Inspekcja przeprowadza rocznie około 4,5 tys. kontroli.

„Kontrole odbywają się zarówno w miejscach zaewidencjonowanych przez Inspekcję w rejestrach przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie konfekcjonowania lub wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin (tj. w hurtowniach, punktach obrotu detalicznego, punktach konfekcjonowania), jak również w miejscach produkcji środków ochrony roślin oraz w miejscach szczególnie narażonych na obrót nielegalnymi środkami ochrony roślin (tj. targowiska i portale sprzedaży internetowej). Kontrolom poddawani są także posiadacze zezwoleń ministra rolnictwa i rozwoju wsi na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin lub pozwoleń na handel równoległy tymi produktami” – wylicza Inspekcja.

pestycydy, pozostałości śor, substancje czynne, truskawki

Pozostałości pestycydów w truskawkach – wyniki badań są jednoznaczne

W zeszłym roku Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) przebadała ponad 70 próbek truskawek pod kątem obecności pozostałości pestycydów. Wyniki napawają optymizmem. Sprawowanie nadzoru nad stosowaniem środków...

Wskazuje jednocześnie, że szczególnie ważnym aspektem prowadzonych kontroli, jest pobór próbek środków ochrony roślin do badań laboratoryjnych składu i właściwości fizyko-chemicznych. Rocznie PIORiN pobiera ok. 300-350 próbek środków ochrony roślin w celu zbadania legalności i jakości pestycydów.

„Co wymaga podkreślenia, pobór próbek środków ochrony roślin do kontroli laboratoryjnej nie jest przypadkowy, a oparty na statystycznej analizie ryzyka, ukierunkowującej kontrole na wykrywanie nieprawidłowości” – przekonuje państwowa inspekcja.

I informuje: „w 2023 r. kontrola laboratoryjna środków ochrony roślin przyczyniła się do wyeliminowania z obrotu prawie 1 335 kg i litrów środków o nieprawidłowym składzie lub niespełniających wymagań”.

Poleć
Udostępnij