O hybrydowej ochronie upraw rolniczych na WRiE SGGW
"Biologizacja w rolnictwie czyli hybrydowa ochrona upraw rolniczych" - była tematem wykładu, jaki przeprowadziła dla studentów Wydziału Rolnictwa i Ekologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 22 maja 2024 r. redaktor naczelna czasopisma Nowoczesna Uprawa dr inż. Żaneta Fiedler.
Wykład był elementem zajęć z przedmiotu "Szczegółowa uprawa roślin". W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu studentów I i II stopnia studiów stacjonarnych kierunku Rolnictwo.
Przegląd aktualnych rozwiązań herbicydowych w tytoniu
Dr inż. Żaneta Fiedler na początku swojego wystąpienia przypomniała, że integrowana ochrona roślin obowiązuje w Polsce już 10 lat. Daje ona pierwszeństwo metodom niechemicznym. Następnie je scharakteryzowała.
Przypomniała też założenia Europejskiego Zielonego Ładu i wynikające z niego konsekwencje w postaci ograniczenia dostępnych substancji czynnych pestycydów. Postawiła też pytanie, czy w związku z tym w 2050 r. zużycie biopreparatów zrówna się z zużyciem pestycydów?
W kolejnej części prelegentka przedstawiła stan prawny, jaki obowiązuje w zakresie rejestracji biopreparatów i biostymulatorów i wynikającą z niego dwoistość: rejestracjach na podstawie ustawy o środkach ochrony roślin lub na podstawie ustawy o nawozach i nawożeniu.
Następnie prowadząca zaprezentowała przykłady wykorzystania różnych wirusów, mikro- i makroorganizmów w produkcji roślinnej. W końcowej części prezentacji dr inż. Żaneta Fiedler przedstawiła aktualne możliwości wykorzystania biopreparatów w uprawie roślin rolniczych.
Prezentowane treści spotkały się z ożywioną reakcją słuchaczy i sprowokowały do intensywnej dyskusji.
Udział osób z otoczenia gospodarczego jest realizacją strategii kształcenia na WRiE, który chce być jak najbliżej praktyki rolniczej.
Obecnie WRiE prowadzi kształcenie na 3 kierunkach: Rolnictwo, Inżynieria ekologiczna oraz Rolnictwo ekologiczne i produkcja żywności (kierunek prowadzony w języku polskim i angielskim).
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz