Działa już strona eDWIN
Platforma eDWIN to "Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin", która powstaje w ramach ogólnopolskiego projektu, w którym uczestniczy 19 partnerów z całej Polski, a liderem jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Prapremiera platformy doradczej eDWIN odbędzie 4-5 czerwca br. podczas targów w Sielinku, a oficjalna premiera zaplanowana jest w trakcie Krajowych Dni Pola w Płońsku w dniach 11-13 czerwca.
Stosując mieszaniny oczekujemy korzyści
Celem realizowanego projektu jest stworzenie krajowego systemu informatycznego na rzecz ochrony roślin - systemu, który w znaczący sposób wpłynie na jakość i ilość produkowanej w Polsce żywności. Dla odbiorców zostaną udostępnione cztery e-usługi:
- wirtualne gospodarstwo,
- śledzenie pochodzenia produktów oznaczonych jako pochodzące z rolnictwa i stosowanych środków ochrony roślin,
- raportowanie zagrożeń,
- udostępnianie danych meteorologicznych.
Dla rolników najbardziej przydatna będzie usługa "Wirtualne gospodarstwo". W ramach niej rolnicy będą mieli dostęp do wirtualnej karty swojego pola. Przez specjalną aplikację będą otrzymywali o występujących zagrożeniach na polu, szkodnikach, załamaniach pogody czy porady dotyczące terminów stosowania środków ochrony roślin. Co więcej, aplikacja uprości oraz ułatwi także kontakt z doradcą rolniczym WODR.
Karta pola z praktycznego punktu widzenia jest to miejsce zapisywania wykonanych zabiegów agrotechnicznych na danym polu. Prowadzenie takiego rejestru możliwe jest przy pomocy ręcznych notatek bądź w formie elektronicznej. Forma elektroniczna ułatwia odnajdowanie zapisanych wcześniej danych, sortowanie danych, przeprowadzanie analiz, generowanie raportów oraz drukowanie wypełnionych, czytelnych rejestrów.
Nie doprowadzić do odporności
Obserwacje agrofagów prowadzone w ramach testów nad platformą eDWIN pozwoliły na przekazywanie informacji pozyskanych z lustracji poprzez aplikacje mobilną i platformę sygnalizacji agrofagów. Identyfikacja patogenów występujących na lustrowanych roślinach i symptomów chorobowych lub śladów żerowania umożliwiły wczesne reagowanie na pojawiające się agrofagi.
Obserwacje prowadzone były na polach rolników i na poletkach demonstracyjnych. Monitoringiem objęto uprawy pszenicy ozimej i rzepaku ozimego. W kolejnym sezonie wegetacyjnym poszerzono sygnalizacje o plantacje buraka cukrowego, kukurydzy, ziemniaka, grochu, pszenicy jarej, pszenżyta ozimego oraz żyta ozime.
Na plantacjach identyfikowano następujące szkodniki i patogeny:
- burak cukrowy: mszyca trzmielinowo-burakowa, rolnice, śmietka ćwiklanka, chwościk buraka,
- kukurydza: mszyce, omacnica prosowianka, ploniarka zbożówka, stonka kukurydziana,
- rzepak ozimy: chowacz brukwiaczek, czterozębny i podobnik, pchełki ziemne, słodyszek rzepakowy, śmietka kapuściana, czerń krzyżowych, mączniak prawdziwy, sucha zgnilizna kapustnych,
- ziemniak: mszyce, pchełki ziemne, rolnice, stonka ziemniaczana, zaraza ziemniaka,
- pszenica jara i ozima: skrzypionki, mszyce, ploniarka zbożówka, brunatna plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdza brunatna, rdza żółta, septoriozy,
- pszenżyto ozime: skrzypionki, mszyce, ploniarka zbożówka, brunatna plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdza brunatna, septoriozy,
- żyto ozime: skrzypionki, mszyce, ploniarka zbożówka, brunatna plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdza brunatna, septoriozy,
- groch: mszyce i oprzędziki.
Doradcy prowadzący obserwacje zostali wyposażeni w podstawowe narzędzia ułatwiające monitorowanie występowania agrofagów na plantacjach. Lustrację agrofagów prowadzono zgodnie z metodykami opracowanymi dla poszczególnych agrofagów przez naukowców z Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu. Dane o występowaniu szkodliwych organizmów publikowane są na stronie internetowej systemu, zintegrowanym z Platformą sygnalizacji agrofagów.
Z perspektywy pozostałych użytkowników ciekawym wyborem będzie usługa "Śledzenie pochodzenia produktów". W praktyce korzystając z aplikacji, będzie można sprawdzić np. historię pochodzenia danego produktu, w tym jakie środki ochrony roślin były stosowane podczas jego uprawy.
Strona internetowa projektu eDWIN: http://www.edwin.gov.pl
Źródło: eDWIN
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz