Pöttinger poszerza rodzinę multiline
Dzięki wykorzystaniu całej jego szerokości ugniatanie gleby na poprzeczniaku jest ograniczone do minimum. Zastosowanie jednak takiego układu nośnego na drodze może budzić obawy. Producent jednak zapewnia, że zestaw należycie spisuje się w transporcie, także przy wyższych prędkościach jazdy. Oczywiście przy wersji multiline musimy zadowolić się jednym typem wału zagęszczającego, na szczęście dość uniwersalnym. O wale rurowym, pierścieniowym stalowym czy Packera nie ma mowy.
Przed wprowadzeniem tej dość oryginalnej kombinacji blisko rok wcześniej pojawił się TerraDisc multiline, czyli wariant talerzowy. Można zatem powiedzieć, że konstrukcja tego typu zdążyła już dojrzeć i sprawdzić się zarówno w polu, jak i na drodze. Trzymetrowy agregat TerraDisc multiline w Austrii wyruszył w pole zagregowany z mechanicznym siewnikiem rzędowym Vitasem ADD.
Pöttinger Fox w szerokościach 3,5 i 4 m
Na uwrociu wózek w powietrzu
W trakcie konferencji w Grieskirchen nowinką były półzawieszane talerzówki ze zmodernizowanym wózkiem jezdnym. W nowych agregatach koła transportowe są nie tylko unoszone nad ziemię, ale także dzięki dodatkowym siłownikom przemieszczane do przodu. Wózek jezdny znajduje się wówczas nad tylnym rzędem talerzy dociążając je.
Na uwrociach agregat porusza się na wale doprawiającym. Taką możliwość daje dostępna seryjnie hydrauliczna regulacja głębokości pracy. Drobnym, ale pożytecznym akcentem w zmodernizowanych TerraDiscach jest prosty wskaźnik wypoziomowania ramy narzędzia w postaci wahadełka. Dzięki niemu będziemy mieli pewność, że oba rzędy talerzy pracują na jednakowej głębokości. Rozwiązanie te jednak naszym zdaniem nie sprawdzi się w terenie pagórkowatym.
Niedawno wprowadzone rozwiązanie firmy Pöttinger w postaci kombinowanego siewnika rzędowego i punktowego o nazwie Aerosem w wersji PCS (Precision Combi Seeding) wciąż budzi ogromną ciekawość. Nic dziwnego, ponieważ ta konstrukcja jest niewątpliwie rewolucją na rynku. Podczas pokazu koło Grieskirchen trzymetrowy Aerosem ADD z doposażeniem PCS nabudowany został na bronę wirnikową Lion. Więcej na temat budowy i zasady działania tego siewnika napisaliśmy w numerze RPT 6/2014.
Pöttinger sukcesywnie poszerza ofertę agregatów uprawowo-siewnych Terrasem fertilizer, czyli w wersji z jednoczesnym dozowaniem nawozu. Do modeli o szerokości roboczej 3 i 4 m dołączyła teraz maszyna sześciometrowa. Nawóz może być aplikowany na dwa sposoby do wyboru. W pierwszym wariancie granule dostarczane są do gleby poprzez dwutarczowe redlice umieszczone za drugim rzędem dysków sekcji doprawiającej. Opcjonalnie dostępna jest dystrybucja napowierzchniowa za pomocą płytek rozbryzgowych. W pierwszym wariancie mamy nawożenie rzędowe, zaś w drugim na całej szerokości roboczej.
Na końcu w pokazie udział wzięły pługi obracalne z rodziny Servo. Do odwracania gleby zameldowały się trzy modele zawieszane – cztero i pięcioskibowe oraz jeden półzawieszany siedmioskibowy.
Artykuł ukazał się w wydaniu 11/2014 miesięcznika RPT - ZAPRENUMERUJ