Dwie komory porodowe na 72 lochy, centrum krycia oraz sektor loch prośnych, a także odchowalnia prosiąt dla niemal 1500 sztuk. Tak prezentuje się nowa chlewnia, której oficjalne otwarcie odbyło się w grudniu w woj. wielkopolskim.
Afrykański pomór świń (ASF) wciąż rozprzestrzenia się w woj. podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim oraz mazowieckim. Główny lekarz weterynarii poinformował wczoraj (14 grudnia) o wystąpieniu kolejnych przypadków tej choroby...
Hodowcy i producenci trzody chlewnej spotkali się 14 grudnia w miejscowości Nowy Dwór koło Gostynia, aby zobaczyć nowoczesną chlewnię przeznaczoną dla 300 macior. Jej właścicielami są Martyna i Karol Łakomy, którzy do tej pory utrzymywali 80 loch rasy pbz i prowadzili produkcję w cyklu zamkniętym.
Głównym wykonawcą chlewni jest firma Kanus, jej wyposażenie zapewniła firma Big Dutchman, loszki dostarczy firma Topigs Norsvin, a żywieniem zwierząt zajmie się Blattin Polska.
- Budynek został wykonany w technologii tradycyjnej. Ławy fundamentowe były wylewane na mokro. Następnie wyprowadziliśmy ściany monolityczne kanałów gnojowicowych i wylaliśmy płytę denną. Prace budowlane ruszyły w kwietniu 2018 r. - mówił Piotr Pomorski z firmy Kanus.
O wyposażeniu chlewni opowiedział Artur Balcerowiak, dyrektor sprzedaży Big Dutchman.
Obiekt został wyposażony w najnowsze komputery klimatyczne z dotykowymi ekranami, sterowniki linii paszowych BD 103 oraz systemy, które mogą być podpięte pod platformę BigFarmNet. Umożliwia to monitoring i zarządzanie fermą z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu.
Mirosław Wantuła, szef działu żywienia trzody chlewnej firmy Blattin Polska podkreślił, że żywienie świń w gospodarstwie będzie oparte na duńskich premiksach firmy Vilomix.
Program Gobarto 500 wciąż się rozwija. Dołączają do niego nowi rolnicy. Kolejne budynki inwentarskie zostały właśnie ukończone w Kunowie, a z końcem roku nastąpi ich pierwsze zasiedlenie. Podczas uroczystego otwarcia nowych obiektów...
- Oprócz produktów oferujemy również profesjonalne doradztwo żywieniowe, bez którego nie można osiągnąć sukcesu - podkreślił Mirosław Wantuła.
Piotr Paszkiel z firmy Topigs Norsvin opowiedział o loszkach, które już niebawem trafią do fermy.
- Nasza firma posiada trzy centra hodowlane, które znajdują się Holandii, Norwegii i Kanadzie. Tam wyprodukowane zwierzęta są namnażane u naszych partnerów, a stamtąd trafiają do klientów. Do gospodarstwa już na początku nowego roku dostarczymy loszki TN70 oraz ich matki, dzięki czemu hodowca będzie miał możliwość produkowania materiału żeńskiego - mówił Piotr Paszkiel.
Chlewnia o długości 90 m i szerokości 26 m została wykonana z cegły wapienno-piaskowej (silikat) o grubości 25 cm. Ściany zostały dodatkowo ocieplone styropianem o grubości 15 cm.
W budynku znajdują się dwie komory porodowe, w których łącznie zmieszczą się 72 lochy oraz sześć miejsc rezerwowych. Sektor ten wyposażono w system rozkarmiania loch według krzywej żywieniowej. Pasza będzie automatycznie podawana według dawki zaprogramowanej w systemie.
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podjął decyzję o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na przywóz do Polski świń i mięsa wieprzowego z obszarów objętych ograniczeniami, czyli z tzw. stref czerwonych ASF m.in. z Litwy. Decyzje są...
Centrum krycia wyposażono w 88 stanowisk ustawionych w sześciu rzędach. Zwierzęta skutecznie pokryte po 21 dniach trafią do sektora dla loch prośnych. Znajdują się tam cztery rzędy po 36 stanowisk.
Sektor został wyposażony w kojce Easy Lock, które umożliwiają odseparowanie sztuk problematycznych lub agresywnych, co minimalizuje straty.
W chlewni jest również odchowalnia loszek dla 20 sztuk, miejsce na jednego knura szukarka oraz trzy odchowalnie prosiąt do masy 30 kg. Łącznie pomieszczą one 1440 sztuk.
- Zasiedlenie chlewni odbędzie się w połowie stycznia 2019 r. loszkami w wadze od 30 do 120 kg - mówił hodowca, dodając: - Będziemy zajmować się produkcją warchlaków w cyklu trzytygodniowym, a sztuki, które nie znajdą nabywcy trafia do starego gospodarstwa. Tam będzie odbywał się ich tucz.
Więcej informacji na temat nowej będzie można znaleźć w kolejnym numerze Hoduj z Głową Świnie 1/2019 r.
ZAPRENUMERUJ
-
Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ