Wstrzymany import wieprzowiny z czerwonych stref. Litwa złoży skargę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2018,14:55 Aktualizacja: 14-12-2018,15:21
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podjął decyzję o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na przywóz do Polski świń i mięsa wieprzowego z obszarów objętych ograniczeniami, czyli z tzw. stref czerwonych ASF m.in. z Litwy.

Decyzje są związane z trudną sytuacją polskich producentów trzody chlewnej - podano w komunikacie resortu. Chodzi o przypadki sprowadzania świń i mięsa z terenów objętych ograniczeniami tzw. strefy czerwonej z Litwy do dwóch zakładów przetwórczych w Polsce.

ASF, afrykański pomór świń, protest rolników, Jan Krzysztof Ardanowski

Będą zwolnienia za zgodę na import świń z Litwy

Osoba, która zgodziła się na import tuczników z Litwy z tzw. strefy czerwonej będzie zwolniona - zapowiedział w środę podczas rozmów z protestującymi rolnikami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Tzw. strefa czerwona...
Przepisy dopuszczają taką możliwość.

Ministerstwo poinformowało, że Ardanowski rozmawiał w tej sprawie z Giedriusem Surplysem, ministrem rolnictwa Republiki Litewskiej. Zakwestionował on tę decyzję uznając ją za niezgodną z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Litewski minister zapowiedział skierowanie sprawy do Komisji Europejskiej.

"Moim obowiązkiem jest dbanie o polskich rolników. Nie mam żadnego wpływu na swobodny obrót wieprzowiną i świniami z terenów wolnych od ASF. Nie może być jednak tak, że świnie utrzymywane przez naszych rolników przerastają, a do Polski sprowadzane są zwierzęta ze strefy czerwonej, od naszego sąsiada" - podkreślił cytowany w komunikacie minister.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA