Gospodarz zaczynał hodowlę od 30 macior, a obecnie jego stado podstawowe zwiększyło się do 120 sztuk. Specjalizuje się on w produkcji tuczników w cyklu zamkniętym oraz loszek hodowlanych.
Krajowa cena skupu żywca wieprzowego w trzecim tygodniu marca była o 1% wyższa niż średnia uzyskiwana przez producentów w krajach Wspólnoty. Wyższe ceny uzyskiwano m.in. we Francji, Hiszpanii oraz w Niemczech. Świnie rzeźne w...
Dariusz Kaczmarek z Kołodziejewa w woj. kujawsko-pomorskim przejąłem gospodarstwo po ojcu w 2005 r. Utrzymywał on wówczas 30 loch i posiadał 40 ha ziemi.
Gospodarz sukcesywnie powiększał stado podstawowe i areał upraw oraz budował nowe chlewnie i modernizował stare budynki. Obecnie gospodaruje on na powierzchni 200 ha i utrzymuje 120 loch.
Na przestrzeni lat zmodernizował on starą chlewnię, w której obecnie mieszczą się tuczniki. W 2007 r. rozpoczął budowe nowej chlewni, która został zasiedlona w 2009 r. Znajduje się w niej tuczarnia na głębokiej ściółce dla 250 świń.
Obok powstała komora dla 40 loch luźnych. Inwestor wybudował również dwie komory porodowe, w których mieści się łącznie 18 stanowisk indywidualnych, a także jedną komorę dla 180 prosiąt odsadzonych.
Kolejna inwestycja rozpoczęła się w 2011 r. i była to budowa tuczarni dla 600 tuczników oraz komory dla 40 macior luźnych. W 2022 r. odbyła się modernizacja budynku, gdzie powstała dodatkowa komora porodowa dla 12 loch oraz pomieszczenie socjalne.
- W kraju trwa poszukiwanie tucznika do rzeźni. Wiele zakładów proponuje stawki powyżej tej, proponowanej przez niemiecki VEZG - mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i...
Hodowca w 2021 r. wybudował również magazyn dla maszyn i ciągników oraz nową paszarnię, którą wyposażyła firma Zuptor Sp z o.o. Znajdują się w niej dwa pionowe mieszalniki, kosz zasypowy, zbiornik na paszę, elektroniczna waga, urządzenie do natłuszczania dawki, śrutownik bijakowy oraz czterodrożny rozdzielacz z elektrozaworami.
W gospodarstwie jest prowadzona produkcja w cyklu 3 tygodniowym. Lochy są podzielone na 7 grup, a w każdej znajduje się po 17 zwierząt. Gospodarz w ich rozrodzie stosuje nasienie mieszańców duroc z pietrain. Dzięki odpowiedniej stymulacji samic i właściwego momentu inseminacji uzyskuje on bardzo dobrą skuteczność krycia, która sięga 98%.
Lochy trafiają do sektora porodowego na 7-8 dni przed wyproszeniem, a na 12 godzin przed spodziewanym terminem porodu dostają hormon. Dzięki temu po upływie około 20 godzin samice zaczynają prosić się.
Gospodarz średnio z miotu uzyskuje 15-16 żywych prosiąt, z których odsadza 12,5 sztuki. Mioty po upływie 24 godzin są meblowane według wielkości, co zmniejsza walkę o dostęp do mleka. Ponadto w przypadku większej liczebności miotów wykorzystuje lochy mamki.
Wzrosty cen skupu żywca wieprzowego napędza okres przedświąteczny oraz mała podaż tuczników. Notowania w Niemczech biją rekordy, co z pewnością przełoży się na dalsze wzrosty cenowe w krajach unijnych. W okresie przedświątecznym rynek...
Prosięta po odsadzeniu trafiają do odchowalni, gdzie przebywają do uzyskania masy 25-30 kg. Następnie są przepędzane do tuczarni, gdzie są utrzymywane w grupach po 30-50 sztuk. Ich tucz odbywa się do wagi 120 kg, a w jednej partii jest sprzedawanych od 150 do 170 tuczników.
Rolnik oferuje również loszki hodowlane. Jednak obecnie sprzedaje maksymalnie do 50 sztuk w ciągu roku.
- Większość z nich przygotowuję na zamówienie hodowców – mówił Kaczmarek, dodając – Wyraźnie widać, że zainteresowanie materiałem hodowlanym w Polsce spada, a tego rodzaju produkcja staje się coraz mniej opłacalna.
Lochy w jego stadzie są utrzymywane średnio przez 5-6 miotów, a niektóre samice dają nawet do 7 miotów. W ciągu roku remont stada sięga 30%, a stare lochy są zastępowane młodymi pochodzącymi z własnej hodowli.
Dariusz Kaczmarek w najbliższym czasie planuje dalszą rozbudowę parku maszynowego. Ma on również przygotowany projekt nowej tuczarni dla 1,5 tys. zwierząt, ale ze względu na zawirowania na rynku świń wstrzymał inwestycję.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ