Główny lekarz weterynaryjny poinformował o kolejnych przypadkach ASF u dzików. Od początku wystąpienia choroby w Polsce potwierdzono 213 ognisk u trzody chlewnej oraz 3194 przypadki u dzików.
Afrykański pomór świń (ASF) wciąż rozprzestrzenia się w woj. podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim oraz mazowieckim. Główny lekarz weterynarii poinformował wczoraj (14 grudnia) o wystąpieniu kolejnych przypadków tej choroby u dzików.
Wirus ASF w stadzie trzody chlewnej ostatni raz został odnotowany w trzecim tygodniu września w gospodarstwie, w którym utrzymywano 4 świnie położonym w gminie Białopole w powiecie chełmskim w województwie lubelskim.
Główny lekarz weterynarii od tego czasu informuje jedynie o nowych przypadkach tej choroby u dzików. Jednak jak pokazują doświadczenia z poprzednich lat wirus atakuje trzodę chlewną sezonowo i jego aktywność wzrasta w okresie wiosna-lato.
Ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie pojawiły się w Polsce od września. Jednak nie jest to powód do ogłoszenia sukcesu, ponieważ wirus atakuje sezonowo. ASF jest chorobą sezonową, tak wynika z obserwacji sytuacji w latach...
Z obserwacji wynika, że nie dotyczy to dzików, u których nowe przypadki występują przez cały rok. 14 grudnia główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych 104 przypadkach choroby, które wystąpiły w woj. podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim oraz mazowieckim.
Stanowią je zarówno osobniki odstrzelone jak i zwierzęta padłe. Od początku wystąpienia choroby w Polsce potwierdzono 213 ognisk u trzody chlewnej oraz 3194 przypadki u dzików.
Wszystkie przypadki oraz ogniska są potwierdzane na podstawie wyników badań wykonywanych w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF, tj. Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.
Szczegóły dotyczące nowych przypadków ASF znajdziesz
tutaj.
-
Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ