Kongres Trzoda 3.0 o wirusie ASF, ale nie tylko
Hodowcy i producenci trzody chlewnej, lekarze i technicy weterynarii, zootechnicy pracownicy akademiccy, producenci pasz i dodatków paszowych. To uczestnicy trzeciej edycji Wschodnioeuropejskiego Kongresu Trzoda 3.0, który w poprzednich latach występował pod nazwą Narodowy Dzień Świni.
Kongres, który odbył się 31 stycznia w Hotelu 500 Tarnowo Podgórne koło Poznania, zgromadził ponad 300 uczestników z całego kraju i z zagranicy.
Ceny tuczników znów rosną
Organizatorzy konferencji zaprosili polskich oraz zagranicznych prelegentów, a także przedstawicieli firm z 10 europejskich krajów takich jak Holandia, Belgia, Węgry, Niemcy, Francja, Litwa, Łotwa, Ukraina, Rumunia i Wielka Brytania.
Uczestnicy mieli możliwość brania udziału w prelekcjach, odbywających się w ramach 3 sekcji tj. zarządzanie, żywienie oraz dobrostan.
Afrykański pomór świń był tematem przewodnim spotkania. Prof. Elżbieta Szymańska z SGGW w Warszawie omówiła kwestię oddziaływania ASF na rynek wieprzowy w kraju.
- W przyszłości ASF wymusi konsolidację oraz koncentrację producentów trzody chlewnej z uwagi na wymogi bioasekuracji, które stanowią poważny problem dla małych gospodarstw - mówiła Elżbieta Szymańska.
Ekolodzy: ustawa o walce z ASF jest wyjątkowo szkodliwa
- Niemcy zabroniły kastracji prosiąt bez znieczulenia od przyszłego roku. Może to wpłynąć na handel prosiętami w Europie - mówił Mandes Verhaag z Niemiec.
Jacek Strzelecki, ekspert ds. chińskiego rynku rolno-spożywczego, mówił o sytuacji w tym kraju.
- ASF szerzy się w Chinach nieco inaczej niż w Polsce, ponieważ na terytorium tego kraju nie ma dzików. Prawdopodobnie więc rezerwuarem wirusa jest całe środowisko - mówił Strzelecki.
Ekspert zaprzeczył informacjom mówiącym o tym, że Chiny importują w tym roku ponad 5 mln ton wieprzowiny.
- Odczaruję informacje o oszałamiającym imporcie wieprzowiny. Chińczycy w całym ubiegłym roku zaimportowali 2,1 mln ton tego mięsa ,a nie 5 czy 6 mln - mówił Strzelecki.
Mali hodowcy świń nie otrzymają wsparcia na inwestycje chroniące przed ASF?
Robert Chmiel z firmy Sokołów S.A. mówił sytuacji dotyczącej pogłowia trzody chlewnej w Polsce, importu prosiąt oraz ubojów.
- Pogłowie świń w porównaniu do lat 90-tych spadło niemal o 100 proc., ponieważ rekordową wielkością było ponad 19 mln. Natomiast wielkość ubojów trzody chlewnej nigdy nie spadła poniżej 20 mln i dalej pod tym względem jesteśmy w europejskiej, a nawet światowej czołówce - mówił Chmiel.
Udo Dul z Węgierskiej Izby Rolniczo-Gospodarczej mówił o ASF-ie na Węgrzech. Jednym z największych wyzwań jest zmniejszanie dużej populacji dzików, które roznoszą tę chorobę.
- Myśliwi polują w celach hobbystycznych. Ponadto organizacje ekologiczne oraz prozwierzęce protestują przeciwko odstrzałowi. Oni nie rozumieją właściwie tego problemu - mówił Udo Dul.
Surowe kary za utrudnienie polowania, czyli nowe prawo już obowiązuje
Thomas Bruner, austriacki hodowca z Tomasziwka Farm na Ukrainie, mówił o swoim doświadczeniu w żywieniu trzody chlewnej bez stosowania antybiotyków.
- Produkcja trzody chlewnej bez stosowania antybiotyków jest rozwiązaniem dla małych i średnich gospodarstw. One mogą wytwarzać w ten sposób żywność najwyższej jakości i jednocześnie konkurować z dużymi fermami - mówił Bruner.
Wilhelm Rekstys z Litewskiego Stowarzyszenia Hodowców Trzody Chlewnej oraz Dzintra Lejniece z Łotewskiego Stowarzyszenia Hodowców Trzody Chlewnej podzielili się ze słuchaczami istotnymi informacjami, dotyczącymi sytuacji na rynku trzody chlewnej w ich kraju.
Podczas Kongresu Trzoda 3.0 odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli dr hab. inż. Elżbieta Szymańska, prof. SGGW, ekspert ds. chińskiego rynku rolno-spożywczego Jacek Strzelecki oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii w Augustowie Marek Pirsztuk.
Sprzedają nielegalnie świnie i zarabiają tysiące
Głównym tematem konferencji była aktualna sytuacja na polskim i światowym rynku trzody chlewnej. Również tutaj, największe poruszenie wywoływał temat ASF.
W ramach sekcji dotyczącej żywienia swoje wykłady wygłosili naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Instytutu Zootechniki PIB, SGGW w Warszawie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
Lekarze weterynarii mówili o dobrostanie poruszając tematykę bioasekuracji na poziomie stada i gospodarstwa, a także zwalczania chorób świń.
Uczestnicy kongresu mieli także możliwość skontaktowania się z wieloma firmami, które prezentowały swoje rozwiązania stosowane w hodowli trzody chlewnej. W kongresie wzięło udział łącznie 18 wystawców z Polski i z zagranicy. Partnerem Generalnym tegorocznej edycji była firma Viridis.
- Więcej informacji dotyczących tematów poruszanych podczas Wschodnioeuropejskiego Kongresu Trzoda 3.0 będzie można znaleźć w magazynie Hoduj z Głową Świnie nr 2/2020. ZAPRENUMERUJ